Eklenme Tarihi: 15.01.2009 07:52
Plazma TV'lere Avrupa'da yasak geliyor

Plazma Televizyonlara sınırlama geliyor

Avrupa Birliği büyük ekran televizyonlara karşı savaş açmaya hazırlanıyor.

Özellikle son 5 yılda büyük ekran televizyonlar, dünya çapında hızla yaygınlaştılar. LCD'lerden önce yaygınlaşan plazma televizyonlar, şu anda başta ABD ve Avrupa olmak üzere son derece yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Televizyon dünyasının "4x4"leri olarak da bilinen plazmatelevizyonlar bu güzel günleri sona ermek üzere gibi görünüyor çünkü Avrupa Birliği, bu büyük ekran televizyonlara karşı savaş açma hazırlığında.

Savaşın sebebi ise aslında plazmaların lakabı olan "4x4"te gizli. Plazma televizyonlar benzerlerinden tam 4 kat daha fazla enerji tüketiyor ve 4 kat daha fazla karbon dioksit yayıyor. Uzun zamandır çevrecilerin hedefinde olan plazma TV'ler ile ilgili çalışma başlatan AB yetkilileri, 2009 baharından itibaren bu tip televizyonların yasaklanması için harekete geçtiler.

AB'de evlerin yanı sıra bar ve alışveriş merkezlerinde yaygın olarak kullanılan plazma TV'lere getirilmesi düşünülen bu yasak, çevre dostu kuzeni LCD'leri etkilemeyecek. Çünkü LCD televizyonlar plazmalara göre çok daha az enerji tüketiyor.

Kaynak:Milliyet
Bu Sayfa 2295  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (1+5)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar