Eklenme Tarihi: 05.05.2013 12:48
ÖSYM Eski Çalışanları 2010 KPSS Sonuçlarını Değiştirmiş ÖSYM Eski Çalışanları 2010 KPSS Sonuçlarını Değiştirmiş

ÖSYM Eski Çalışanları 2010 KPSS Sonuçlarını Değiştirmiş

Fevzi KIZILKOYUN
 
ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2010 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Eğitim Bilimleri test skandalıyla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nde (ÖSYM) çalışan 163 kişinin ifadesi alındı. Savcılığın, ÖSYM eski başkanı Ünal Yarımağan ile genel sekreter ve bazı yöneticilerini ifadeye çağırdığı öğrenildi. Yarımağan ve yöneticiler önümüzdeki hafta ifade verecek.
 
KOZMİK ODAYA NİYE GİRDİNİZ
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan’ın talimatı üzerine polis, 20 günde tamamladığı ifadelerde şüphelilere, “elektronik posta trafikleri”, “mal varlıkları” ile soru kitapçıkları ve sınav sonuçlarının bulunduğu “ÖSYM’nin Kozmik” odasına internet yoluyla niye bağlantı kurulduğunu sordu. Şüphelilerin, yaklaşık 3 bin sayfayı bulan ifadeleri savcılığa gönderildi.
 
YATAKTA PARALARLA FOTOĞRAFLAR
 
Polis, mal varlıklarında kazançların üzerinden artış görülen ÖSYM çalışanlarına, bu artış ile bilirkişi raporuna giren bazı ÖSYM çalışanlarının “para torbalarıyla” ve “yatak üzerinde serili paralarla” çekilen fotoğrafları sordu. Fotoğraf çektirenler ifadelerinde, “Her sınav öncesi sınav harcırahları ve ödenekler geliyordu. Hatıra olsun diye bu fotoğrafları çektirdik” dedikleri öğrenildi.
 
ÇAYCININ HESABI ÜZERİNDEN İŞLEM
 
Raporda ayrıca, “Temizlikçi, çaycı, güvenlikçi gibi alt hizmetlerde çalışanların hesapları üzerinde para aktarımı yapıldığı, soru kitapçıklarının basımı ve dağıtımında yapılan ihalelerin şartnamelerin dışında gerçekleştirildiği, bazı kişilere menfaat sağlandığı, rüşvet alındığı, bu yolla 6 yılda kurumda 150 milyon liralık bir zarar oluştuğu” kaydedildi. ÖSYM’de uzman, şef olarak görev yaptığı belirlenen 90 kişiye ait banka hesaplarında da “şüpheli” para trafiğine rastlandı. Hesaplarında 50 bin ile 1.5 milyon lira arasında para giriş-çıkışı olduğuna raporda yer verildi.
 
Yarımağan da ifade verecek
 
Savcılığın, ÖSYM eski başkanı Ünal Yarımağan ile genel sekreter ve bazı yöneticilerini ifadeye çağırdığı öğrenildi. Yarımağan ve yöneticiler önümüzdeki hafta ifade verecek.
 
Savcı: Sisteme girip soruları almışlar
 
BİLİRKİŞİ raporlarında bazı adayların yerleşme, puanlama ve doğru-yanlış sayılarında değişiklik yapıldığı saptanmıştı. 2005-2011 yılları arasında yapılan bütün sınavlar soruşturma kapsamına alınmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan tarafından yürütülen soruşturmada, “Rüşvet, sahtecilik ve bilişim sistemlerine girmek suretiyle verilerin ele geçirilmesi” suçunun işlendiği kanaatine varılmıştı.

 

Kaynak:Hürriyet
Bu Sayfa 2587  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (8+5)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar