Eklenme Tarihi: 24.03.2009 00:00
2009-1 Sözleşmeli öğretmen atamasında 268 öğretmen kadrosu boş kaldı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan 2009-1 Sözleşmeli Öğretmen görevlendirmesinde bakanlıkça ilan edilen kadro sayısı 6500 olmasına rağmen 6232 atama yapılmıştır
ATAMA ALANI ATANAN SAYISI Duyurulan Sayı Fark
Görme Engelliler Sınıfı Öğretmenliği 3 5 -2
Rehber Öğretmen 166 307 -141
Teknoloji ve Tasarım 57 91 -34
Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği   91 -91
TOPLAM BOŞ KALAN POZİSYON SAYISI -268

sonucuna ulaşılmaktadır.
(Zihin Engelli Öğretmenliği için 2009/1 sözleşmeli öğretmen alımında 91 pozisyon ilan edilmiştir. Ancak minimum puanların yer aldığı cetvelde bu branşa yer verilmemiştir. Bu nedenle tüm zihin engelli kadrolarının boş kaldığı varsayılmıştır.)

Bu da yanlış uygulamaların, yanlış hesapların bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. 200 bin insanın kapıda beklediği,100binin üstünde açık öğretmen kadrosunun bulunduğu bir dönemde 6500 kadro için sağlıklı hesap yapamamanın izahını lütfen okuyucular yapsınlar.

Yani 268 kişi daha bu pozisyonlarda görevlendirilecekken bu pozisyonlar boş kalmıştır. Bu durumun sebepleri neler olabilir bakalım:

1- Taban puanı yüksek tuttuğunuz için yeterince başvuru olmamıştır.
2- O alanda elinizde öğretmen adayı kalmamıştır.
3- Alanların öğretmen tespitinde şu meşhur 119 sayılı kararda hatalar yapmışsınızdır.

...

İşte bu nedenlere dayalı olarak bu kadrolar açık kalmıştır. Öncelikle bu açığın en kısa sürede doldurulmasını beklediğimizi belirtelim.

Düşünün ki 141 Rehber Öğretmenlik, 34 Teknoloji Tasarım öğretmenliği ve en acısı da 91 Zihinsel Engelliler Sınıfı Öğretmenliği pozisyonu boş kalmıştır.

Şimdi konuyu örneğin Teknoloji Tasarım noktasından ele alalım. Bu dersin adı bildiğiniz gibi daha önce İş Eğitimi iken yeni müfredatla beraber Teknoloji Tasarım olarak değişmiştir.

Bu derslere yıllarca Resim Öğretmenleri (yeni adıyla Görsel sanatlar) girebilmekte iken Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarına Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar İle Mezun Oldukları Yüksek Öğretim Programları Ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esasları belirleyen 119 Sayılı kararda yeni müfredatla beraber yapılan değişiklikle bu derslere sadece

1. Endüstriyel Teknoloji Öğretmenliği
2. İş ve Teknik Eğitimi Öğretmenliği
3. Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (*)
4. Endüstriyel Tasarım Bölümü (*)

Mezunları girebilmektedirler. Bu mezunların girebildikleri diğer derslere aynı çizelgeden baktığımızda

- Teknoloji ve Tasarım
- Fotoğrafi
- Yerel El Sanatları
- Standardizasyon ve Kalite Kontrol
olduğu görülmektedir.

Peki Resim (Görsel Sanatlar) Öğretmenleri hangi derslere girebiliyorlar aynı karara göre;

- Resim-İş
- Resim
- Yerel El Sanatları
- Sanat (Resim) alanının sanat ve uygulamalı dersleri
- Sanat Tarihi
- Yazı Sanatı
- Fotoğrafi
- Sanat Etkinliklerini İzleme
- Grupla Çalışma Teknikleri
- Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü Sanat dersleri
- Estetik
- Sanayi boyacılığı ve uygulama teknikleri alanının Resim ile ilgili dersleri
- Görme engelliler ilköğretim okulu Modelaj-İş
- Görsel Sanatlar
- Sanat Etkinlikleri

Çizelgedeki gerçekleri gördüğümüzde bir Resim öğretmeni yukarıda yazılı ve Teknoloji Tasarım Öğretmenlerinde de yer alan bir çok derse girebilmekte iken, siz okullarınıza 70 puanla Resim Öğretmenini rahatça bulabildiğiniz bir ortamda 50 puanla dahi Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni bulamazken Resim Öğretmenlerinin Teknoloji Tasarım Derslerine girmelerini hangi mantıkla engellersiniz?

Teknoloji Tasarım örneği tek örnek değildir: Yakın zamanda bu konuda yani 119 sayılı kararla ilgili karşılaştığımız nice nice örnekler var. Örneğin 2007 de yapılan değişiklikle Okul Öncesi/Çocuk Gelişimi olan alan ikiye bölünmüştür. Bu öğretmenler açılan davayı kazandıkları halde 119 sayılı kararda değişiklik yapılmamıştır. Son günlerde de Halk Eğitim Merkezlerinde Halkoyunları Öğretmeni olarak görev yapan öğretmenler Müzik Branşına geçirilmektedirler.

Uzun lafın kısası en azından bundan sonraki atamalar için bu durum düzeltilmeli, boş kalan 268 pozisyona o alandan öğretmen bulunamadığı taktirde çok ihtiyaç olan diğer alanlara tahsis edilmek suretiyle doldurulup en azından 268 kişinin daha bu pozisyona geçmesi sağlanmalıdır.
Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi


Kaynak:Net
Bu Sayfa 2529  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (7+3)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar