Eklenme Tarihi: 11.11.2011 15:11
Memurlara Rotasyon Geliyor, Personel Rejimi Değişiyor! Memurlara Rotasyon Geliyor, Personel Rejimi Değişiyor!

Faruk Çelik, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişikliğe gidileceğini söyleyerek, memurların başka illere rotasyonunun sağlanacağının ve personel rejiminin değişeceğinin sinyallerini verdi

Bursa hakimiyet'e çok özel açıklamalar yapan Bakan Faruk Çelik, kamu personelinin Türkiye'nin her yerinde nitelikli yönlerini vatandaşlara aktarmasını sağlamayı amaçladıklarını belirtip, işsizlik ödeneğinin 5 aya indirileceği haberlerini de yalanladı.

Memurların, işçilerin ve emeklilerin gözü kulağı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda. İntibak Yasası'ndan, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'na, kıdem tazminatının fona devredilmesinden, memurlara grev hakkı tanınmasına kadar köklü reformlarla gündemde olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'le uzun bir söyleşi yaptık. Özel açıklamalar yapan Bakan Çelik, değişmesi gündemde olan 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hakkında ilk kez detay vererek, milyonlarca memurun iller arasında rotasyona uğrayacağının sinyali verdi.

MEMURLARA GREV HAKKI

Memurların gözü kulağı sizde. Anayasa değişikliğiyle memurlara toplusözleşme hakkı tanındı. Ancak Uyum Yasası çıkmadığı için tarihi geçmesine rağmen, toplusözleşme bağıtlanmadı. Memurlarla toplu sözleşme ne zaman imzalanacak? Bir de memurlara grev hakkı getirmeyi düzenleyen bir yasa hazırlığınız var mı?

Memurlara grev hakkı Anayasal bir engeldi. Anayasa değişikliğinde grev hakkı gündeme gelecektir. Çalışma Bakanlığı olarak toplusözleşme varsa grev hakkı da olmalıdır diyoruz. Ama bunun içeriği nasıl olacak Anayasa değişikliği sürecinde belli olacaktır. Çalışma Bakanlığı olarak memurlara grev hakkının gelmesini istiyoruz. Bununla ilgili altyapı çalışmaları yaptık. Toplusözleşme bayramdan sonra gelecek, bu yılın sonunda toplusözleşme görüşmelerine gececeğiz.

MEMURLARA ROTASYON GELİYOR, PERSONEL REJİMİ DEĞİŞİYOR!

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun emekli edilmesi gerektiğini söylediniz ancak konuyla ilgili detay vermediniz? 657'de ne gibi değişiklikler düşünüyorsunuz?

657 Sayılı Devlet Memurları ı Kanunu peyderpey gidiyor zaten. Çünkü günün şartlarına uymadığı için zaman içinde 17 kez değişmiş. Son olarak Kanun Hükmünde Kararnameyle eşit işe eşit ücreti getirdik. Yeni düzenlemeyle Şırnak'taki il müdürüyle İstanbul'daki il müdürü arasında abir fark kalmıyor. Bu 657 Sayılı Yasa?nın bir bölümüyle ilgili değişiklikti. Ancak çok daha yeni düzenlemeler getireceğiz. İkisini söyleyelim. Birincisi personel rejiminin değişmesi lazım. Ben reformları seven bir insanım. Ancak ben müjdeci anlayışı olan bir bakan değilim.Yıllardır çözülmemiş sorunları irademi ortaya koyarak ve riskleri göze alarak çözme yoluna gittim. Mevcut durumda 5 çeşit personel rejimi var. Bu dağınıklığın giderilmesi ve toparlanması gerekiyor. Kaça ineceğini sosyal taraflarla konuştuktan sonra belirleyeceğiz. İkinci reformu da memurlarda rotasyon yaparak gerçekleştirmek istiyoruz. Siz kamu çalışanısınız. Bursa'da çalışıyorsunuz ama neden Bitlis'te, Diyarbakır'da, Erzincan'da çalışmıyorsunuz. Amacımız, nitelikli kamu personelinin Türkiye'nin her yerinde nitelikli yönlerini vatandaşa aktarmasını sağlamaktır. Siyasetin müdahaleleriyle, gücü olanın gücü ölçüsünde kendisini ön plana çıkarmasını önlemek istiyoruz. Bu yüzden memurlarda rotasyon mutlaka olmalı. Ancak tüm bunları sosyal taraflarla mutlaka oturup konuşacağız.

İNTİBAK YASASI 2012'DE YASALAŞIYOR SADECE SSK EMEKLİLERİ YARARLANIYOR

İntibak Yasası ne zaman çıkacak? Yasadan tüm emekliler yararlanacak mı?

İntibak Yasası'nı 2011 yılının sonunda Meclis'e göndereceğiz. 2,5 milyon emekliyi ilgilendirdiği için Meclis safhasının bitmesi için aceleci olmayacağız. Meclis'te yasalaşması 2012'nin başlarında olabilir. 2012-2014 arasında da ödemeler söz konusu olacak. İntibak Yasası'ndan sadece SSK emeklileri yararlanacak. Çünkü, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı emeklilerinin maaşlarında ciddi bir maaş farkı yok.

KIDEM TAZMİNATI FONA DEVREDİLİYOR İŞTE DETAYLAR

Kıdem tazminatının kaldırılıp fona devredilmesiyle ilgili çeşitli görüşler var. Bu konuda nasıl bir düzenleme getireceksiniz. Kıdem tazminatı kaldırılıyor mu?

Mevcut kıdem tazminatı uygulaması kamu da veya büyük şirketlerde çalışanlar yüzde 8 dolayındaki işçiyi memnun edecek bir uygulama.

Ancak kamuda ve özel sektörde çalışan yaklaşık 1,5 milyon işçi kıdem tazminatından yararlanamıyor. İşverenler kıdem tazminatı yükünün çok fazla olduğunu ve nitelikli elemanlarını elinden kaçırdığını söyleyerek mevcut düzenlemeden şikayetçiler. Bir de milyonlarca işçinin kıdem tazminatından yoksun olduğu gerçeği var. Mesela, işçi bir ay bile çalışsa kıdem tazminatından pay alması gerektiğini arzuluyoruz. Hem işverenlerimizin şikayet ettiği yüklerin hem de işçilerimizin tümünü kapsamayan bu uygulamayı ortadan kaldıracak bir çözüm üreteceğiz. Kıdem tazminatının fona devredilmesiyle ilgili kararımız kesindir. Ancak sosyal taraflarla uzlaşamadan ben yaptım oldu mantığıyla hareket etmeyeceğiz. Bu konuyu 2011'de görüşeceğiz yasalaşması 2012'ye sarkar.

TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA GEÇMESİ GÜNDEMDE YOK

Kamuda çalışan yüz binlerce kamu işçisi kadrolu olmak istiyor. Gündeminizde böyle bir düzenleme var mı?

Taşeron işçilerin kadroya geçişiyle ilgili bir gündem maddemiz yoktur. Ancak taşeron işçilerin, çalışma saatleri ve izinleri örgütlenme hakları gibi sorunları var. Ayrıca kıdem tazminatından pay alamıyorlar. Fona devredilirse, kıdem tazminatından nemalanacaklar. Bu hakkı vermemiz gerekiyor. Taşeron işçilerin kadroya geçmesi gündemimizde yok ama izin haklarına kavuşmaları gerekiyor, çalışma saatlerinin düzenlenmesi gibi düzenlemeler getireceğiz.

İŞSİZLİK MAAŞI 5 AYA İNMİYOR!

Dün basında çıkan haberlere göre, işsizlik maaşı 5 aya iniyor. Bu haberin doğruluğu var mıdır?

Bizim böyle bir çalışmamız yok. İŞKUR bize bağlı bir kurumdur. Bizden kaynaklı bir haber değil bu. Bu haberin kaynağının neresi olduğunu ben de bilmiyorum.

Kaynak:Bursa Hakimiyet
Bu Sayfa 3053  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (1+6)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar