Eklenme Tarihi: 18.10.2011 10:14
Ek Atama Maliye'nin İnsafına Bırakıldı Ek Atama Maliye'nin İnsafına Bırakıldı

Bakan Dinçer ek öğretmen atamasında topu Maliye'ye attı: Milli Eğitim Bakanı Dinçer: Maliye olur derse ek öğretmen ataması yapabiliriz.

Utku Çakırözer

Dinçer ile eğitim sistemi ve öğretmenlerin sorunları üzerine de konuştuk.

Öncelikle atama bekleyen onbinlerce öğretmenin durumu. Önceki bakan Nimet Çubukçu'nun "50 bin sözleşmeli öğretmene kadro" sözü yerine getirilmiş değil. Dinçer de göreve geldikten hemen sonra Çubukçu'nun verdiği söz için özür dilemişti. Öğretmenlerin beklentisini aktardığımızda "tartışılan rakamların yanlış olduğunu" belirterek şunları söyledi:

"Nimet Hanım'ın hata yaptığını düşündüğüm için özür dilemedim. Ona haksızlık yapılıyor. Yanlış bilgi kullanılıyor. Biz 50 bin kadro sözü verip 11 bin 500 kişi almadık. Doğrusu şu: 50 bin söz verildi, 40 bin kişi alındı. 2010 ağustos ayı dahil yaptığımız atama sayısı 40 bin."

Atamalar konusunda topu Maliye Bakanlığı'na atarak, "Onlar ne derse biz ona göre hareket ederiz" dedi.

Bürokrasiye 'Sözleşmeli' standardı

Yeni teşkilat kanunuyla Milli Eğitim Bakanlığı'nın üst düzey bürokrasi koltuklarına "kadro karşılığı profesyonel sözleşmeli yönetici" atanması mümkün olacak. Bu yöneticilere altı ikramiyeyi de içeren cazip maaş paketleri sunulacak olması diğer bakanlıklarda rahatsızlık nedeni. Dinçer bu tepkiler karşı "kadro karşılığı sözleşmeli yönetici" uygulamasının tüm bakanlıklara yansıtılacağını açıklayarak, "Başbakanlık, Hazine, DPT, Dış Ticaret, Maliye Bakanlığı ve Gümrük Müsteşarlığı'nda hali hazırda uygulanmakta olan bir sistem bu. Şimdi MEB'i de dahil ettik. Bütün diğer bakanlık bürokrasilerini de buna eşitleyen bir standart getirmeye yönelik çalışmayı da Başbakanlık yürütüyor" dedi.

Dinçer'in benzer uygulama bekleyen bürokrasi için bir koşulu var:

"Bunun şartı ücret karşılığı niteliğin artırılmasıdır. Siz aynı şahşa buna benzer uygulamalar yaptığınız zaman olmaz. Nitelikli istihdam kaynağı yaratabilmeniz için kariyer uzmanlık sistemine mutlaka ihtiyaç var. Biz de bunun için kariyer uzmanlık başlatıyoruz. Eğitim sistemi üzerine çalışacak akademik kadronun ileride bizzat eğitim camiasından oluşturulmasını amaçlıyoruz."

Rotasyon iddiası 'balon'

Eğitim camiasında "Dinçer öğretmenleri rotasyona sokacak" iddiası da yoğun biçimde dillendiriliyor. Dinçer, "Bu iddialar askerlik yaparken çıkan 'askerlik kısalıyor' balonlarına benziyor" dedikten sonra amacını şöyle aktardı:

"Sendikalara da söyledim, böyle bir hazırlık yok. Öğretmenlik mesleğini daha kaliteli hale getirelim diye bir hazırlık yapıyoruz. Öğretmenlik Milli Komitesi'ne 'Bir öğretmenin eğitim fakültesine girişinden emekli olana kadarki bütün süreç içerisinde safha safha her alanını inceleyin' diye talimat verdim. Benden bağımsız çalışacaklar. 4-5 ay sürecek çalışmaya sendikalar, akademisyenler ve medya da çağrılacak. O bittiğinde belli olur ne yapılması gerektiği."

Dinçer yıl bitmeden Genel Müdürlüklerin içinde yeni yapılanmaya giderek eğitimin niteliğini geliştirmeye dönük yeni birimler kurmayı da hedefliyor.

"Öğretmen değişimini doğru bulmuyorum" Önceden yılda iki kez yapılabilen özre bağlı atama taleplerini Dinçer'in yılda bire indirmesi de öğretmenler arasında tepki toplayan bir karar. Kararının doğruluğunu Dinçer şöyle savunuyor:

"Eğitimde en öncelikli konu çocuğun öğrenme ortamının kalitesidir. Pekçok yerde öğrenciler her yıl bir öğretmen değiştiriyor bu tür talepler nedeniyle. Bunu doğru bulmuyorum. Doğrusu bir öğretmenle eğitime devam edilmesidir. Öğretmenin bir yerde en fazla 6 ay daha kalması ona bir şey kaybettirmiyor, ama öğrencinin öğretmeninden 6 ay ayrılması hayatından çok şey kaybettiriyor. Herkesin meseleye rasyonel bakmasını bekliyorum." Önce 8 yıl oturmalı

Temel eğitimin kesintisiz 8 yıla çıkarılması Türkiye'de çok tartışldı. Şimdi faydaları anlaşılmış olacak ki 12 yıla çıkarılması isteniyor. Dinçer'in bu tartışmaya bakışını da sorduk. ?Öncelikli hedefimiz değil? dedikten sonra yaklaşımını şöyle ortaya koydu:

"Şu anda temel hedef ortaöğretimde okullaşma oranımızı yüzde 69'dan yüzde 90'a çıkarmak. Bu yaklaşık 150 bin derslik ve ciddi öğretmen ihtiyacı demek. Bu hedefe ulaştıktan sonra 12 yılın tamamını zorunlu eğitim haline getirmek şeklinde uzun vadeli stratejik plan oluşturulabilir?"

Kaynak:Cumhuriyet
Bu Sayfa 2832  kez okundu.

Bu sayfa ile ilgili yazılan son 30 yorum. (Yorumlar 60 saniyede bir güncellenir.)
GönderenKonuYorum
otomotivci
11.11.2011 13:36:54
bakanın aklı olsa herşey cozulursınıf okul oncesi rehberlik bu bolumlere 10000 er kişi alsan yine kapanmaz bunu biliyorsun ha şuunu yap yuzlerce öğretmen bolumu var her bolume uygun bir atama ver (sus payı) sınıf okul öncesi rehber ve bir kaç bolumun alımını 750 şer azalt 3000kadro cıkr
herkes
30.10.2011 19:16:10
kendi atanacağı sayıyı dile getirmesin.söz verilen ve atanamayan 44 binin hepsini istiyoruz.bir eksiz bile alınsa onun için mücadelece devam etmeliyiz çünkü geride kalan arkadaşın psikolojisini bizden başka kimse anlayamaz..bildikleri halde meb hükmet mağduriyetimizi görmezden geliy
topu
23.10.2011 20:01:14
taça atıp duruyorsunuz.tuttuğunu koparan ve eğitimdeki sorunları gören bir bakan istiyoruz.söz verilen ve atanmayan öğretmenleriin 44 bin atamayı istemesi haksız bir istek midir. bakan bu durumu biraz da mağdur edilen öğretmen gözünden baksın ve gerekli kadro israrcı olsun....
fizikçi
23.10.2011 00:08:13
işimiz maliyeye kaldı töbe töbe55bin atama 24 kasımda tamamlansın adaletli dağılım olsun.
seçim
20.10.2011 17:18:00
mağduru öğretmennler12 yıl zorunlu eğitimi ücretli öğretmenliklerle mi götüreceksiniz. verdiğiniz sözü tutun öğretmene acil ihtiyacınız var. bu açık ve net . kalan 44 bin atamanızı tutun mağduriyetleri giderin seçim rüşveriyle öğretmenlerin atamaları gaspedilmemeli
10binle
20.10.2011 17:15:06
bizi kandıramazsınız.10 bin bana yeter ama 44 bin için sonuna kadar haklı isteğimizi dile getirelim.söz açık ve net kimse kıvırmasın.görüntüler videolar elinizde yoksa yollayalım izleyip dinleyin.70 bin ücretliyle olmaz taşıma suyuyla değirmen dönmez. kalan 44 bin atanmalı
ağustosta
20.10.2011 17:11:05
tek atama 55 bin sözünü kim verdi.patagonya meb bakanı mı.?kalan 44 bin atamayı yapana kadar hükümetin ve bakanlarının samimi olmadığını düşünüyoruz...............
edebikalem
19.10.2011 13:35:12
gözler maliyedearkadaşlar maliye bakaınıa ulaşmaya çalışalım.bir şeklde bu iş olmalı.30 bin atama için haydi beraber
hanii
19.10.2011 12:31:58
evetnimet çubuçu aynen ağustos için 55 bin dedi siz 10 bin aldınız.sınavdan önceki alım 2011 kpss sınavına giren ve mağdur edilien öğrencilerin hakkıyıdı.bizden daha düşük puanlarla herkes atandı.
hanii
19.10.2011 12:30:33
bakan mı bakan mıneden meb maliyeye göre hareket ediyor sayın bakan maliyeye baskı yapıp gerekli alım için söz almalı bu iş öle bakmakla topu onlara atmakla olmaz.meb maliyeye boyun eğmemeli gerekli kadru için çabalamalı
derbeder
18.10.2011 13:17:46
maliyeyi baskı uygulayalımhadi arkadaşlar, bu sefer maillerimizi maliye bakanlığına atalım, olacak bu iş. alacaz hakkımızı.hadi ha gayret az kaldı.
misafir
18.10.2011 11:57:13
bakan olmuşun bön bön bakıyon işte..nimet ablacıgının açıklama yaptıgı video kayıtlarına git youtubedan bak bakan efendi. nimet ablacıgın o 50 binisadece agustos için tek dönem alım olacak diyerekten verdi. ama sen 50bin söz verdik 40 atadık diyosun ya göz göre göre yalan diyosun yuhh.
-Tüm Yorumlar-