Eklenme Tarihi: 14.10.2011 16:19
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, eğitimde radikal reformlar için düğmeye basıyor Milli Eğitim Bakanı Dinçer, eğitimde radikal reformlar için düğmeye basıyor

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, eğitimde radikal reformlar için düğmeye basıyor.

Öğretmenler Her Yıl 1 Ay Boyunca Eğitime Tabi Tutulacak

Öğretmenler artık 3 ay tatil yapmayacak. Her öğretmen 1 ay mesleki yeterlilik eğitimine tabi tutulacak. Ömer Dinçer , öncelikli hedefleri sıraladı:
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer son günlerde tartışılan öğretmenlerin rotasyona tabi tutulacağı tartışmalarına son noktayı koydu: Rotasyon yok. Böyle bir çalışmamız da yok. Ancak bu daha sonra olmayacağı anlamına gelmez.

Yeni Teşkilat Yasası’yla genel müdürlük sayısını 32′den 17′ye düşürerek bürokrasiyi azaltan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Milli Eğitim Teşkilat Yasası’ndaki değişikliklerin ardından, eğitimin daha kaliteli hale gelmesi amacıyla yapılan ve bundan sonra sürecek olan reformlar için kolları sıvadı.

Bakan Dinçer, eğitim alanında gerek öğretmen, gerek öğrenci, gerek okulların fiziki yapılanmasındaki öncelikli hedeflerini Yeni Şafak’a anlattı:

OKULLAŞMA ORANI ARTACAK

Bizim için en öncelikli konu okullaşma oranının artırılmasının sürdürülmesidir. İlköğretimde okullaşmayı yüzde 100′e, ortaöğretimde ise yüzde 90′a çıkarmak için çalışmalarımız devam ediyor. Buna doğru orantılı olarak ülke genelinde derslik sayısının artırılması yönünde ciddi çabalarımız var. Bu konuda il müdürlüklerine genelge gönderdim. Çocuklarımızın öncelikle hayatta, edinecekleri meslekte ve bunun yanında uluslar arası rekabette avantajlı hale gelecek bir eğitim yapısı inşa edeceğiz. Çünkü bu üç nokta bizim ve geleceğimiz için çok önemli. Yani biz okullarımızı dersliklerden ibaret hayal etmiyoruz. Aynı zamanda eğitim ortamının bütününü, psikolojik ve sosyal ortamın uygunluğunuda bu işe dahil ediyoruz. Okuldaki psikolojik etkiye sahip olan öğretmen-öğrenci, öğretmenveli, öğretmen-idareci, idareci-veli, idareci-öğreci gibi tüm sosyaltarafları da hesap ediyoruz. Eğitim ortamının içeriklerinin yönetimi, izlenmesi ve değerlendirilmesine dair birimler oluşturuyoruz.

ÖĞRETMENE BİR AY EĞİTİM VAR

Yine eğitimin kalitesi çerçevesinde Bakanlığımız, öğretmen açığının kısa ve uzun vadede giderilmesi için çalışma içerisinde. Ayrıca mevcut öğretmen kardrosunun veriminin artırılması için gayretimiz sürüyor. Her öğretmen en az kendi alanında bir ay eğitime tabi tutulacak. Önümüzdeki eğitim öğretim yıllarında öğretmenler artık 3 ay boyunca tatil yapamayacak. Öğretmenler bu doğrultuda hem kendi alanlarındaki mesleki gelişmeleri, hem de dünyadaki değişm ve gelişmeleri takipedebilemesini sağlayacağız. Yine teşkilat yasası ile genel müdürlük sayısı 32′den 17′ye indirildi. Grup başkanlıkları oluşturuldu buradaki amaç yöneticileri takipetmek değil, eğitimin verimliliğini artırmaktır.

Son günlerde, bir süredir uygulanmakta olan okullardaki idarecilerin rotasyonuna ek olarak öğretmenlerin de rotasyona tabi tutulacağı yönünde haberler var. Bu konu bana sıkça soruluyor. Ancak bilinmesini isterim ki şu anda bakanlığımızın bu konuda böyle bir çalışması yok. Yani öğretmene rotasyon yok. Ancak bu önümüzdeki herhangi bir zamanda olmayacağı anlamına da gelmez.

KARİYER SİSTEMİNİ GETİRDİK

Öte yandan teşkilat yasasında hiç bir eğitim çalışanının maddi anlamda mağdur edilmediğini hatırlatırım. Göreve gelecek ve kendilerine emaneti teslim edeceğimiz arkadaşlara öncekine nisbeten daha sağlam daha düzgün bir zeminde gelir sağlayabilecek düzenlemeler yaptık. Uzmanlık ve akademik çalışma gerektiren bir uzman kariyer sistemi getirdik. Bunlarda daha önceden düşünülmeyen şeylerdi. Bu konuda doğrusu çok destek gördük. Bu destek bize güç verdi ve yeni yapacağımız projeler için de motivasyon sağlayacak. Türk eğitim sisteminin hala alt yapı sorunları var; ama bu sorunlarının yüzde 80′inin çözmüş bulunuyoruz.

• Önümüzdeki eğitim öğretim yıllarında öğretmenler 3 ay boyunca tatil yapamayacak.

• Her öğretmen en az kendi alanı üzerine 1 ay eğitime tabi tutulacak.

• Öğretmenine akademik çalışma gerektiren uzman kariyer sistemi sürecek.

• Öğretmenlerin gelirlerinde gerçekleştirilen iyileştirmeler devam edecek.

• Rotasyon yapılmayacak.

• Derslik sayısı artacak.

• Çocuklar hayata, mesleğe uyum sağlayacak şekilde yetiştirilecek. Çocuklar uluslar arası rekabet gücüne sahip bireyler haline gelecek.

• Tablet bilgisayarlar eğitim öğretim yılının ikinci yarısında verilecek.

• Okullar sadece dersliklerden ibaret olmayacak.

Terör bizi yıldıramaz

Terör örgütü PKK’nın eğitimcileri hedef alması bizi yıldıramaz. Eğitmekten asla vazgeçmeyeceğiz. İnanıyoruz ki, bu ülkenin doğusuyla, batısıyla güneyi, kuzeyi ile çocuklarımızı eğitirsek hele hele, bu eğitimde dünyanın ihtiyaçlarını karşılacak nitelikte yaptırırsak biz hem o çocukları kazanmakla kalmayacağız hem de bu ülkeye birşeyler kazandıracağız. Terör ve benzer eylemlere bakıp eğitim işini aksatmaya ve çocuklarımızı eğitmekten vazgeçmeye niyetimiz yok.

Tablet bilgisayarlar ikinci dönemde

Cumhuriyet tarihinin en büyük eğitim yatırımı olan Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi Geliştirme (FATİH) projesi ile kitaplar tarihe karışacak. Başbakan Erdoğan’ın genel seçimlerinde gündeme getirdiği ilköğretim okullarına tablet bilgisayar ve akıllı tahtalar 2011-2012 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde uygulamaya başlayacak. Bu yılın ikinci döneminde tablet bilgisayar verilecek 5 ve 9. sınıf öğrencileri, bu bilgisayarlarla eğitimine devam edecek.

Kaynak:YENİ ŞAFAK
Bu Sayfa 2625  kez okundu.

Bu sayfa ile ilgili yazılan son 30 yorum. (Yorumlar 60 saniyede bir güncellenir.)
GönderenKonuYorum
sualci
26.10.2011 09:50:49
cahil bakanya bi adam miili eğitim bakan'ı olurda öğretmeninin kaç ay tahtil yaptığını bilmez? diğer memurların 1 ay izni var bizim 2 ay. öğretmen eve en çok iş götüren memur. bu bir gerçek. bırakında 1 ay fazlamız olsun.
beden eğit
18.10.2011 23:27:27
maaşlar................sene 1923 "paşam vekil maaşlarını düzenleyeceğiz ne kadar verelim?" mustafa kemal atatürk: "öğretmen maaşlarını geçmesin." ne kadar düşündürücü...
kpszede
17.10.2011 09:17:01
tatilciler!!!ne 3 ay tatili ya.1temmuz-1eylül 2 tatil.herkes biliyo yinede 3 ay diyolar.peki ya 15 gün sömestr diyeceksiniz.kışın ortasında boşuna ara veriyolar tatilmi olur.vermesinler ne öğretmene nede öğrenciye faydası var.bunların amacı 2 aylık tatili kaldırmak
kepazezede
17.10.2011 09:07:36
tatilciler!!!şu bir gerçek ki bu ülkede insanlar bu mesleği tatili için yapıyorlar.öyle değilmi arkadaşlar.gelin bakın bu doğudaki öğretmenlerin şartlarını(gerçi batıdakilerin de farklı sorunları var)yani bu tatilini de alsanız çoğu kimse artık öğretmenlik düşünmez
çok saçma
16.10.2011 13:02:19
hareketler bunlar lo lo lo looobu ne arkadaş yaa evcilik oynar gibi kendi kendine bi şeyler sayıklayıp duruyo sen önce kadronu sağlamlaştır senin ülkende it baytarı öğretmenlik yapsın alakası olmayan derslere girsin alanında uzman ateş gibi öğretmenlerin atama beklesin çok iyi
besyo_vona
15.10.2011 17:33:36
hocam destekliyorumbir okulda 11 tane ücretli öğretmen varsa vah bizim geleceğimize yazıklar olsun başımızdaki yöneticilere
derbeder
14.10.2011 17:53:14
boş laf bunlar sayın bakanokullarda kadrolu öğretmen yok,fizikçi okul öncesi eğitim veriyor. antrönörlük bitiren sınıfçılık yapıor, abartmıyorum işletmeci bile öğretmen bu ülkede.sayenizde iyice ayağa düştük. tebrikler övünün kendinizle ve hükümetinizle.öğretmen atayın
-Tüm Yorumlar-