Eklenme Tarihi: 24.08.2011 09:41
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İçin Torpile Açık Memur Alım Kararnamesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İçin Torpile Açık Memur Alım Kararnamesi

17 Ağustos 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararname gereğince, bundan sonra Gümrük ve Ticaret Bakanlığının kadroları, merkezi memur alım kılavuzunda yer almayacaktır. Bunun yerine bu bakanlık, personel alımı için ilana çıkacak, sonrasında, başvuran kişiler sözlü sınava tabi tutularak alınacaktır. Bu düzenleme hem memur hem de sözleşmeli personel alımını kapsamaktadır.

Yapılan bu değişiklik ile birlikte, personel alımında tam 12 yıl öncesine geri dönülmüş bulunmaktadır.

Bundan sonrası şu şekilde olacaktır: Sözlü sınava kalan adaylar, bu sınavı geçebilmek için bürokrasi ve siyaset makamlarına başvuracaktır. Bir bürokrata ve siyasetçiye ulaşmak da yeterli olmayacak, kişiler Başbakan'a dahi ulaşmaya çalışacaktır. Ve bu ülkenin Bakanları, milletvekilleri, bürokratları bir kişinin atanması için Gümrük ve Ticaret Bakanına ulaşmaya çalışacaktır. Ulaşanlar sözlü sınavdan geçecek, ulaşamayanlar başarısız sayılacaktır.

Manşet sporunda yer aldığı üzere fındıkla uğraşan çiftçi ile büyükbaş besicilikle uğraşan köylünün oğlu veya Konya'daki öğretmenin kızı; bir siyasetçiye veya bürokrata ulaşamadığı için sözlü sınavları geçemeyecektir.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı hangi gerekçe olursa olsun, yanlış yapmaktadır. Sözlü sınav ile alınacak personelin çok dürüst, çok namuslu, çok vatanperver olacağı ve dolaysıyla gümrüklerdeki yolsuzluğun biteceği düşünülüyorsa yanılıyorlar. Herşeyden önce, bu personel seçim yöntemiyle, başkasının hakkına tecavüz edilmektedir. Hak yenmektedir. Dolaysıyla buradan yola çıkarak, gümrük yolsuzluğu önlenmez.

Siyaset koridorlarında referans bulmaya yönlendirilen gençler, bu uygulamayı ve bu uygulamayı hayata geçiren Sayın Bakan Hayati Yazıcı ile Müsteşar sayın Ziya Altunyaldız'ı hiçbir zaman unutmayacaktır. 17 Ağustos 1999'ta yapılan DMS sınavı adalet ve hakkaniyet adına bir milat ise, bu tarihin yıldöneminde, 17 Ağustos 2011 yılında yapılan yeni değişiklik de, adaletsizlik ve hakkaniyetsizlik adına 2. milat olacaktır.

Kaynak:memurlar.net
Bu Sayfa 3791  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (5+2)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar