Eklenme Tarihi: 30.06.2011 16:07
Sosyoloji Mezunları Sosyal Çalışmacı Kadrolarına Atanmak İçin Dilekçelerle YÖK'ten Talepte Bulunuyor. Sosyoloji Mezunları Sosyal Çalışmacı Kadrolarına Atanmak İçin Dilekçelerle YÖK'ten Talepte Bulunuyor.

Selamlar, Biz sosyoloji mezunları YÖK'e gönderilmek üzere dilekçe hazırladık. Dilekçe iki hafatdır muhtelif yerlerden gönderiliyor. Birçok web sitesinde de yayınlandı. İstihdam mücadelemize destek olmanızı diliyoruz. (Sosyoloji mezunlarından gelen mesajı aynen yayımlıyoruz.)

 

 

YÖK'ü  "SOSYAL HİZMETLER Sadece SOSYAL HİZMET BÖLÜM MEZUNLARINA Bırakılamayacak Kadar CİDDİ Bir İş'tir" dilekçe formatındaki metinlerle sıkıştırmaya çalışmalıyız, konun önemini kavrayan ve istihdam beklentisi olan herkesin YÖK'E İADELİ TAAHHÜTLÜ POSTAYLA göndermesi çok ÖNEMLİ.

 

Adres: Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı 06539 Bilkent-Ankara

 

YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMU BAŞKANLIĞI'NA

                                                                                     ANKARA

Bilindiği üzere ülkemiz genelinde fiilen öğretim görevini sürdüren 64 Sosyoloji bölümü bulunmaktadır. Bu bölümlerden her yıl yüzlerce mezun bulmakta ancak bölüm mezunlarının ülkemizdeki çalışma alanları alanlarında istihdam edilme rakamları, maalesef mezun sayısının çok altında kalmakta ve bundan daha vahim olarak gelişmiş ülkelerdeki sektörel dağılımlara göre ülkemizde sosyoloji mezunları sadece Sosyal Hizmetler, Tarım ve Adalet gibi kısıtlı sayıdaki çalışma alanlarında istihdam edilmektedir.

Ülkemiz ve çalışma alanları bakımından örnek ve taleplere geçmeden önce yurt dışında sosyologların en çok istihdam edildiği alanlara ve istihdam edilen kadro türüne bakmakta yarar vardır.

Bir örnek olması nedeniyle Sosyoloji Mezunları'nın, Avrupa'daki istihdam alanları incelendiğinde; örneğin İngiltere'de,  kamu hizmeti sunan kurumların tümünde sosyologlar istihdam edilmektedir. Ayrıca sosyologlar, Sosyal Çalışmacı kadrosunda kamuda ve özelde sektörde de çalışabilmektedir. Sosyal Çalışmacı kadroları İngiltere'de neredeyse tüm alanlarda bulunmaktadır. Bu anlamda kendi unvanları dışında da sosyologlar, sosyal çalışmacı kadrolarına getirilerek/ atanarak yerel yönetimler, sosyal hizmet birimleri, denetimli serbestlik hizmetleri, iş aile bakımı, etnik azınlık ilişkileri, çocuk adalet, evsizlerin bakımı, fırsat eşitliği çalışmalarında görev alırlar. Bunun yanında ABD'de ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarının tümünde, sosyal hizmet kuruluşlarının tümünde uygulama görevlerinde bulunabilmekte ve idari görevlere getirilmekte tercih sebebidirler. Amerika'da Sosyologlar hem kendi hem de Sosyal Çalışmacı kadrolarına getirilerek sosyal hizmet ve sağlık alanlarında çalışabilmektedirler. Yunanistan'da da sosyoloji mezunları kamu ve özel sektörde Sosyolog ve Sosyal Çalışmacı olarak çalışırlar. Bir formasyon ile ortaöğretimde Sosyoloji ve ilgi dersleri verebilmektedirler. Yunanistan'da sosyologlar ve sosyal çalışmacı kadrolarında Kalkınma Bakanlığı'nda Devlet Merkezi'nde, Pedagoji Enstitüsü'nde, Siyasi Olaylar Merkezi ve Sporla ilgili alanlarda görev alırlar ayrıca demografik, sosyal, ekonomik, eğitimsel, sanatsal ve kültürel etkinlikler alanlarında görev alırlar. Çalışma Bakanlığı'nda Sosyologlar daha başka unvanlarda işsiz ya da Özürlü İstihdamının Geliştirilmesi Merkezleri (KPA) için danışmanlık yapıp, mesleki eğitim merkezlerinde öğretmen olarak görev alabilmektedirler. İş ve İşçi Bulma Kurumu Bakanlığı'nda yönetici ve danışman olarak istihdam edilmektedir. Bunun yanında İtalya, Fransa'da da sosyologlar sosyal çalışmacı kadrolarına atanabilmektedirler. Bu neredeyse tüm Avrupa'da görülmektedir. Kısaca sosyoloji mezunları sosyal çalışmacı kadrolarının vazgeçilmez mesleklerinden biridir. Ayrıca sosyal çalışma kadrolarına sadece sosyoloji mezunları değil,   yakın lisan mezunları da atanabilmektedir.

Oysa Sosyologların ülkemizdeki istihdam alanlarına ve bu  alanlardaki sayısal verilere bakıldığında  "Sosyal Hizmetler alanında yaklaşık 150 kişi, Adalet Bakanlığı Denetimli Serbestlik Masasında 90 kişi, Sağlık Bakanlığı'nda yaklaşık 22 kişi, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nda yaklaşık 50 kişi, SYDGM ve SYDV' lerde yaklaşık 62 kişi, Kalkınma Ajanslarında ve GAP İdaresinde Uzman kadrosu adı altında Sosyoloji Mezunu olarak görev yapan yaklaşık 30 kişi, Belediyelerde yaklaşık 30 kişi, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında 10 kişi çalışmaktadır". Bu anlamda 74 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti'nde yaklaşık 444 sosyolog unvanıyla görev yapmaktadır. ABD ve Avrupa ülkelerinde ki Sosyoloji mezunların kariyer alanları ile  ülkemizdeki mezunların çalışma alanları kıyaslandığında istihdam alanının ne kadar kısıtlı olduğu görülecektir. Bu anlamda sosyal çalışmacı kadroları sosyolog kadrolarına göre daha operasyonel bir iş tanımıdır. Bu anlamda bir meslek olarak sosyolojiden ayrılır ve bir iş tanımı olarak hayat bulur. Sosyal Çalışma bu anlamda bir iş'tir ve bu iş kadrosuna pek çok meslek mensubu katılabilir. Bu iş tanımının yeterliliklerini bünyesinde en fazla taşıyan meslek grupları ise sosyal hizmet mezunları, psikoloji mezunları ve elbette sosyoloji mezunlarıdır.

Kurumların Sosyal Çalışmacı kadro talepleri incelendiğinde ise başvuran aday sayısının çok üzerinde bir alımın gerçekleştiği pek çok kadronun boş kaldığı, açılan yeni sosyal hizmet bölümlerinin bu açığın kapatılmasında en azından önümüzdeki beş yıllık bir süreçte herhangi bir açığı kapatamayacak durumda olması, Sosyal Çalışmacı kadrolarının gerçekleştirdiği işlerin uluslar arası bir standarda ve yaygınlığa kavuşması için yurt dışı örneklerinde olduğu gibi ülkemizde de benzer düzenlemelerin yapılması artık elzem hale gelmiştir.

Ülkemizde başta sosyal hizmetler olarak pek çok alanda sosyoloji formasyonuna sahip kişilerin işgücüne ihtiyaç bulunmakta ancak alımlar bu ihtiyacı karşılayacak düzeyde bulunmamakta ve çalışmaların gerçekleştirilmesinde sosyolojik bakış açılarının bulunmaması başka sorunlar oluşturmaktadır. Aldıkları derslerden yaklaşımlarına kadar pek çok alanda benzerlik görünen bölümlerinin aynı işi yapabilecekleri ya da ihtiyaç duyulan alanlarda kısa bir hizmet içi eğitim çalışmasıyla önemli noktaların kavratılabileceği bir çalışma alanının bir sosyologlara da açılması son derece yararlı olacak ve bu alanda ihtiyaç duyulan beşeri sermaye eksikliği de giderilecektir.

Tüm bu tartışma çerçevesinde 657 sayılı kanun kapsamındaki unvanlara ve kadrolara hangi bölüm mezunlarının atanabileceği ve hizmet sınıfının belirlenmesine ilişkin 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 43 üncü maddesinin b bendi maddesine dayanılarak, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın "Edebiyat ve Fen Edebiyat Fakültelerinin Sosyoloji bölümü mezunlarının Sosyal Çalışmacı kadrolarına atanabilmeleri hususunda; yetki organların konuyu tartışması ve Başkanlığınızın kararı ile uygulamaya müsaade edilmesi bilahare tarafıma bilgi verilmesini saygılarımla arz ederim.

 

ADRES                                                                                                        TARİH

 

TELEFON                                                                                                    AD SOYAD

Kaynak:
Bu Sayfa 16518  kez okundu.

Bu sayfa ile ilgili yazılan son 30 yorum. (Yorumlar 60 saniyede bir güncellenir.)
GönderenKonuYorum
shu
26.08.2014 12:29:16
sosyal çalışmacızaten bölümde 2-3 yıl içinde büyük taşmalar olacak.yüksek puan alan arkadaş pardon da madem o kadar yüksek puan aldın sosyal hizmet bölümünü yazsaydın neden yazmadın? bu memleket nezaman herkes işini yaparsa o zaman düzene girer..
exlibris
26.08.2014 12:06:46
başka kapıya canım....ya şurdanda mı kafanız basmıyor sizin diplomanızda sosyolog yazıyor bizimkinde sosyal hizmet uzmanı...o kadar sene okuyup bunu bile anlayamıyorsanız ne diyelim biz size? bir de sosyal hizmetler sadece sosyal çalışmacılara bırakılamayacak kadar önemli diye
asya
26.08.2014 11:23:26
sosyal calismacikac tane sosyal calismaci kadrosu varki sizde girmek istiyorsunuz bu kadroya anlamdim. sanki kadro sayiyi 10.000! ayrica neden kendi kadro sayinizi artirmak icin calisma yapmak yerine baska bölümün ünvanina göz dikiyorsunuz. gecekten cok sacma cok!
shu
26.08.2014 08:48:31
herkes kendi işini yapsın işin kolayı bu gerçekten lütfen sosyal hizmet bölümü okuyarak işe yerleşmek istiyorsanız sosyal hizmet okuyun herkes kendi işini yapsın tabi her bölüm başka bölümün bilgilerinden faydalanacak böyle de bir zihniyet olmaz
shu hcttpe
26.08.2014 02:11:50
kadrolarimizdan cekin elinizi!yeter artik gercekten! secmissiniz is imkani olmayan bi bolum mezun olmussunuz insanlarin kadrolarina, islerine goz dikiyorsunuz! kim dedi ki bizim meslegimizi yapabileceginizi! oyle bir egitiminiz, bilginiz var mi acaba!
pardon
18.07.2014 20:29:05
300 puan?ben sosyolojiye 420 puanla yerleştim. mezunum. sizin o küçük gördüğünüz bölümün bölümün puanları o kadar da az değil. sosyologsuz sosyal çalışmacı olmaz. büyük konuşacağınıza biraz haddinizi bilin.
zafer
15.02.2014 16:56:23
sosyal çalışmacızaten bu hükümette işler böyle yürür degil mi? fizik bölümü okuyan adam gider maliye müfettişi olur şudur budur. sosyoloji sosyolog olur biz ise sosyal calısmacıyız. bos bos yök e dilekçe atacagına git sınava hazırlan adam gibi sosyal çalışmacı oluyorsnol
zafer
15.02.2014 16:53:10
sosyal çalışmacıkardeşim biz sosyal hizmet bölümü okuyoruz siz ise sosyoloji ygs de 430 küsür puanla üniversitede sosyal hizmet bölümü okumak icin yerleştik. bizim ekmegimize ne diye incir agacı dikiyorsunuz. gitmişsin 300 puanla sosyolojiye bide ciddi bir iştir diyon.
beg
06.03.2012 22:17:26
bilgi edinmek?!bu terbiyesizliği anlamıyorum. sosyal hizmetin kuramsal alt yapısı sosyolojiden gelir. sosyoloji araştırmaları olmasa, neye göre ve kimlere sosyal hizmet vereceksiniz? hakaret edeceğinize, destek olun ki sosyal çalışmacıda ve sosyologda bir yere gelsin.
beg
06.03.2012 22:17:26
bilgi edinmek?!bu terbiyesizliği anlamıyorum. sosyal hizmetin kuramsal alt yapısı sosyolojiden gelir. sosyoloji araştırmaları olmasa, neye göre ve kimlere sosyal hizmet vereceksiniz? hakaret edeceğinize, destek olun ki sosyal çalışmacıda ve sosyologda bir yere gelsin.
dilara
29.10.2011 10:33:59
herkes el ele olmalısosyal çalışma alanı kesinlikle sosyolog olmadan olamaz.bu bağlamdada türkiyedeki kurumların ve yapılan çalışmalarn sosyolojik bakış açısıyla incelenmelidir.sosyal çalşmacı arkadaşların korkması çok yersiz.bu ülkenin yararına ve geleceği için el ele verme
tarafsız
12.09.2011 21:50:10
sasırdımmbu ara sosyolojiye merak saldım sosyologların iş durumlarına bakayım dedim. kpss tercih klavuzlarını inceledim sosyal çalışmacı ünvanını görünce şaşırdım ne alaka anlayamadım sosyolog dururken.. psikolojik çalışmacı olsun madem psikologta komik.
museas
26.07.2011 01:11:03
sosyal işler sosyologsuz yapılmamalıdiğer gelişmiş ülkelerdeki uyulamalrın aksıne türkiye'de ne yazık ki sosyal işler sosyolog'suz yapılmaktadır. sosyal işlerin sadece psikolojik bakış açısıyla yapılmaya çalışılması daha başından beri yalış bir uygulama idi. sosyolojik bakış açısı da olmalı
exlibris38
06.07.2011 00:11:52
lütfen başka kapıyaüstü açık fakülteden mezun olup sözde sosyal hizmet uzmanı olacaklarla uğraştığımız yetmiyormuş gibi bir de siz sosyologlarla uğraşmayalım, başka kapıya arkadaşlar.
aysu
04.07.2011 21:13:29
ne uzmanısınız acabaüniversitede ne eğitimi aldığınızı biliyoruz bir çok sosyoloji okuyan tanıdığımız var sizin uzmanlığınız ile sosyal çalışma alanında yapılan işler bir değil öyle ben uzmanın her şeyi yaparım çok ucuz söylemler
freud
04.07.2011 20:21:43
sosyal çalışın biraz ya...sevgili sosyal çalışmacı arkadaşlarım boş yere uğraşmayın bu gereksiz aktivitelerle. çükü en iyi cevabı devlet personel başk. verdi ve sadece sosyal hizmet lisans mezunlarının sosyal çalımacı olabileceğini mahkeme kararı ile onayladı...
s.h.uzmanı
04.07.2011 20:15:45
biraz bilgi edininsayı saymayı öğrendiğin kesin ama sana tavsiyem ne istediğini kesin olarak bilmem olacak. çünkü sosyal çalışmacı olmak istiyorsun ama bu branş altında olsun istemiyorsun??size verilecek en iyi cevap: :)))))))))))))) olacaktır
derya
04.07.2011 19:37:44
şikayetbiz bu branş altında kadro almak istiyoruz bu bir. kınamadan önce; biz sosyologların üniversitede ne eğitimi aldığımızdan habersizsiniz bu iki (yoksa böyle konuşamazdınız,biz uzmanız!). site yöneticilerine çok teşekkürler ... bu da üç!!
s.h.uzmanı
04.07.2011 10:39:05
biraz bilgi edininayrıca site yöneticilerini bu mantık dışı oyunlara alet oldukları için kınıyorum.
s.h.uzmanı
04.07.2011 10:34:51
biraz bilgi edininya allah aşkına başka mesleklere el kol atmadan önce gidin bir sosyal hizmetler ne demek sosyal hizmet ne demek ve bunlarla alakalı olarak sosyal çalışma ne demek, bu kavramları öğrenin.bence kendinize başka alakasız meslekler arayabilirsiniz...
aysu
03.07.2011 21:42:25
modernleşmeayrıca unutmamak gerekirki modernleşme beraberinde uzmanlaşmayıda getirir. buda herkesin kendi eğitimini aldığı işi yapması demektir öyle ben her şeyi yaparım modernleşmede olmaz. ya modernleşmeden yada bu söylemlerden vazgeçin kendinizle çelişiyorsunuz.
aysu
03.07.2011 21:38:53
kimse her alanda olamazmodernleşmedeki öneminiz sizi sosyal çalışmacı yapmaz her alana madem bilip bilmeden göz dikeceksiniz o zaman doktor da olup ameliyat yapın da oda eksik kalmasın
derya
03.07.2011 15:39:45
şikayetitiraz eden arkadaşlar, bir düşünün bakalım kimin hakkını kim almaya çalışıyor. biraz mantık lütfen, modernleşme konusunda sosyolojinin yeri tartışılmaz. her alanda biz olmalıyız.
aysu
02.07.2011 19:14:02
böyle saçmalık olmazsosyoloji mezunları sosyal çalışmayla ilgili ne biliyorlarki bu alnda ne yapacaklar.eğer böyle bir karar alınırsa sadce yapılan iin kalitesinin düşmesinden başka bir işe yaramayacak.lütfen işsizlik yüzünden başka alanlara tecavüz etmek dışında bir çzm bln
kesinlikle
02.07.2011 14:36:12
sosyal çalışmacı olarak kesinlikle sosyologların desteği şart iş yükümüz hafifleyecektir
s.ekibi
02.07.2011 12:13:42
evrensel düşünmek lazımsanırım ülkemizdeki sosyal çalışma "iş"i aynı bölüm mezunlarıyla avrupada yapılamazdı ki buna müsade bile verilmezdi. ülkemizde madem sosyolog atamaları yılda 150'yi geçmiyor uluslararası standartlara başvurmka lazım. amaç toplumu değiştirmek...
sosyolog
02.07.2011 00:52:24
çok yanlış...arkadaşlr biz sosyologlar olarak neden kendi işimizi yapmıyorz.başka mesleklere atanmaya çalışmak kendi mesleğimizin ne kadar önenmsiz ve işe yaramaz olduğunun bir ifadesi değilmi. nasıl ki doktorluk yapamazsak sos. çalışmacıda olamayz. biraz saygı lütfen
s.h.u
02.07.2011 00:14:17
yanlış yaklaşım yalnış isteksosyoloji gibi ciddi bir temele hitap eden bir alanın sosyal çalışmacı kadorolarına atanmak yerine kendi mesleğine sahip çıkması gerektiğini düşünmekteyim.her alanda sosyolog olarak çalışmaları gerek pdr,sosyal çalışmacı yerine sosyolog olmaya çalışılmalı
sosyolog
01.07.2011 14:07:24
olması gereken bu..gec bile kalındı bu uygulama..en geç kasıma kadar sosyal calısmacı kadrolarına sosyologlarda alınmalıdır..ilgililerin buraları görmeleri lazım..toplumun bi ayagıda sosyologlardan oluşmaktadır..burdan tüm yetkilelere sesleniyorum bu işi artık bitirsinler..
memurr
30.06.2011 21:52:07
sosyal çalışmacıbendende tam bir destek. kpss uzmanına teşekkürler. bir çok ülkede olduğu gibi bizimde ülkemizde bu kadrolara sosyogların dahil edilmesi gerekir. emeği geçenlere teşekkürler.
-Tüm Yorumlar-