Eklenme Tarihi: 24.06.2011 10:00
Nimet Hanım 55 Bini Açıklayamıyor Nimet Hanım 55 Bini Açıklayamıyor

Nazlı Ilıcak

Genel Kurul'da 55 bin vaadi

Öğretmen adayları huzursuz. Verilen sözler yerine getirilmiyor.

Bütçe müzakereleri sırasında Nimet Çubukçu, Meclis kürsüsünden "2011'de 55 bin öğretmen atayacağız" demişti. Sonra "40 bin kadro"dan söz edilir oldu. Çubukçu'yu arayarak, 55 bin sözünün niçin tutulmadığını öğrenmek istedim. İşte bana cevabı: "Plan Bütçe Komisyonu'nda 55 bin atama için Maliye Bakanlığı'ndan kadro isteyeceğimizi söylemiştim. Ama Maliye Bakanlığı 40 bin kadro verince, biz de bununla sınırlı kaldık."

Ben ısrar ettim... "Sadece Plan Bütçe Komisyonu'nda değil, Genel Kurul'da da 55 bin öğretmen atayacağınızı söylemişsiniz."

Nimet Çubukçu, o cümlenin anlamını bana şu şekilde anlattı: "2011 için 55 bin öğretmen öngörüyoruz; bu bizim talebimizdi. Ama Maliye 55 bin kadro vermedi."

BENİM YORUMUM: Bütçe müzakerelerine ilişkin videoyu seyrettiğinizde, bunun sadece Maliye Bakanlığı'ndan bir talep olduğu katiyen anlaşılmıyor. Çünkü Çubukçu, "2011 yılında 55 bin öğretmen atayacağız" diyor. Böyle hassas bir konuda daha dikkatli konuşması gerekirdi.

TV'de 55 bin teyidi

Nimet Çubukçu, Samanyolu televizyonunda, Abdullah Abdülkadiroğlu'yla konuşuyor; videosu var. Bu görüşme, hemen seçim öncesinde, bütün sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçiren kanun hükmünde kararname (KHK) yayınlandıktan sonra gerçekleşiyor. Abdülkadiroğlu, Çubukçu'ya, 2011 için verilen 55 bin atama vaadini hatırlatıyor. İşte Çubukçu'nun cevabı: "1 Haziran'da 30 bin atama gerçekleştirdik. 30 binin içinde, sözleşmeliyken kadrolu olan 14 bin 277 kişi var. Bunların yerine sözleşmeli atama yapacaktık. Ama kanun hükmündeki kararnameyle, bütün sözleşmeliler kadrolu olunca, yeniden sözleşmeli öğretmen atamak hukuki sorunlar doğuracaktır."

Abdülkadiroğlu, gene 55 bini soruyor... "Milli Eğitim Bakanlığı 55 bin ilan etmedi mi?"

Nimet Çubukçu tekrar izah ediyor: "2011 yılı için verilen kadro 40 bin. Haziranda 30 bin atadık, ağustosta 10 bin atayacağız. Bunu defalarca ifade ettik... Sıfırdan atama yapacağımız öğretmen sayısı 40 bindir. Kadroya geçen sözleşmelilerin yerine atama yapacağız. O yeni bir atama olmadığı için ben telâffuz etmedim. Onların toplamına baktığımızda 55 bin oluyor. ÇÜNKÜ 15 BİN ÖĞRETMENE YAKIN, SÖZLEŞMELİDEN KADROYA GEÇTİLER. SÖZLEŞMELİLERİN YERİNE KADROLU ATAMA YAPACAĞIZ."

Abdülkadiroğlu tekrar soruyor: "55 bin mi oluyor o zaman?"

Ve Nimet Çubukçu cevap veriyor: "55 bin oluyor."

Görüldüğü gibi, Çubukçu, sözleşmeliden boşalan 14 bin 277 kişi yerine, 6 Temmuz'da, sıfırdan ve kadrolu atama yapılacağını açıkça söylemiş. Zaten ancak o zaman 55 bin oluyor.

Tayyip Erdoğan öğretmen adaylarına kulak versin

Öğretmen adayları, Tayyip Erdoğan'a güveniyor ve onun vaatlerden haberi olmadığına inanıyor. "Sorunlar teknik bir nitelik taşıdığı için, Milli Eğitim Bakanlığı bürokrasisi, Başbakan'ı yanlış yönlendiriyor" düşüncesindeler. Bu yüzden, Tayyip Erdoğan'ın yazımı dikkatle okumasını rica ediyorum. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, 14 bin 277 sözleşmeli yerine, yeni öğretmen atanacağını söylemiş birçok kere. Hem Karaman'da, hem Samanyolu televizyonunda, açık beyanları mevcut. Meclis kürsüsünden de "2011'de 55 bin öğretmen atanacağını" belirtmiş.

Samanyolu televizyonunda Abdullah Abdülkadiroğlu'yla konuşurken "Sıfırdan atama yapacağımız öğretmen sayısı 40 bindir" diyor. (30 bin 1 Haziran'da, 10 bin ağustosta) Ama haziranda sıfırdan 30 bin öğretmen atanmıyor: 1 Haziran'da, öğretmen adaylarının niteliğiyle, kamunun ihtiyacı örtüşmediği için, sistem 30 bin değil, 28 bin 486 öğretmeni atıyor. Bunun 14 bin 277'si, sözleşmeliden kadroya geçen öğretmenler. Dolayısıyla, 1 Haziran'da sıfırdan atanan öğretmen sayısı sadece 14 bin 209.

Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Temmuz'da, 6 bin 575 öğretmen daha atanacağını belirtiyor. 10 bin kadro da, ağustosta verilecek. Bu 3 rakamı toplayın, (14 bin 209 + 6 bin 575 + 10 bin) 30 bin 784 eder. Hani nerede sıfırdan atanacak 40 bin öğretmen? Bu rakam da tutmuyor.

Nimet Çubukçu'ya sordum: "Kanun hükmündeki kararname (KHK) uyarınca kadroya geçen ve kendi okullarında kalan öğretmenlerin gitmedikleri pozisyonlara, 6 Temmuz'da atama yapacağınızı belirtiyorsunuz. Bunun sayısı 6 bin 575. Geride kalan, 7 bin 700 öğretmen 1 Haziran'da atandıkları yerlere gideceklerini söylüyorlar ama bu defa, kendi okullarındaki pozisyonlarını terk ediyorlar. Burada bir boşluk doğmuyor mu? Neden o pozisyonlara yeni öğretmen atamıyorsunuz?"

Hem Çubukçu, hem de müsteşarı Esengül Civelek, bana "Maliye'den 40 bin kadro aldık; bu rakamı aşamayız. 7 bin öğretmenden boşalan pozisyonlar, sözleşmeli pozisyonlardır. Sözleşmeli de atayamayız" cevabını verdiler.

Ben tatmin olmadım... Diyorum ki, Başbakan Erdoğan verilen vaatleri ve gerçekleşenleri bir incelesin, kararı o versin. "1 Haziran'da sözleşmeliden kadroya geçen 14 bin 277 öğretmen yerine, 6 Temmuz'da sıfırdan öğretmen atayacağız" demişsiniz. Şimdi, ancak yarısı kadar atama yapılıyor. Ayrıca, yeni KPSS için sadece 10 bin kadro ayrılması çok az. 300 bin öğretmen adayına 10 bin kadro...

Çözüm: 1) Vaat edildiği gibi, 6 Temmuz'da 6 bin 575 değil, 14 bin 277 kadrolu öğretmen atanmalı. (Durumu telâfi için ek kadro alınabilir) KHK, 7 Temmuz'da çıksaydı, 6 Temmuz'da 14 bin 277 kişiyi sözleşmeli öğretmen olarak atamayacak mıydınız? Bu kişiler, KHK ile ertesi gün kadrolu olmayacak mıydı? 2) 2011 KPSS'sine giren öğretmen adayları açısından 10 bin kadro az olacağı için, onlar da 15 bin ek kadro ile takviye edilmeli.

Toplam 25 bin ilâve kadroyla öğretmen adaylarının sorunları çözülecek, yüzleri gülecektir.
Kaynak:Sabah
Bu Sayfa 4818  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (7+3)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar