Eklenme Tarihi: 31.03.2011 00:55
Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadro Mücadelesine Yeşil Işık Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadro Mücadelesine Yeşil Işık

Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadro Mücadelesine Yeşil Işık

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer ile birlikte Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile görüşerek, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınmasını, Temmuz'da yapılacak KPSS öncesi öğretmen atanmasını ve 40 yaş mağduru usta öğreticilerin sorununun çözümünü istedi.

Ziyaretten sonra Bakanlık önünde bir açıklama yapan Ahmet Gündoğdu, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi sürecinin mücadeleleriyle olgunlaştığını, çok kısa bir zaman içinde konuyla ilgili müjdeli bir açıklama beklediklerini kaydetti.

Öteden beri öğretmenin vekili, ücretlisi, sözleşmelisinin olmayacağını söylediklerini ifade eden Gündoğdu, "Öğretmen, eğitim işinin lokomotifidir. Bu işi kadrolu olarak yapması gerekir. Mücadelemizde dile getirdiğimiz sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi talebimiz, hem eski Bakanımızın hem de yeni Bakanımızın sıcak yaklaşmalarına rağmen, diğer Bakanlıklar boyutu da dikkate alınarak geciktirilmişti. Şimdi bunun da kademeli olarak geçişine yönelik umudun çok daha arttığı ve çözümün çok daha yakın olduğu bir görüşmeyi gerçekleştirdik. Sayın Bakan, bu konuyu daha fazla önemseyerek hem Bakanlar Kurulu'na hem de Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a taşıyacağını ifade etti. Bu girişimler sonucu, olumlu beklentimiz yüzde 100 artmıştır" dedi.

70 bin kadro bekleyen sözleşmeli öğretmeni mutlu etmek adına inançlarının ve güvenlerinin arttığını ifade eden Gündoğdu, "Artık bundan sonra bunun kademeli olarak geçiş takvimini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Kamuda farklı istihdam türlerine karşı olduklarını her platformda dile getirdiklerini belirten Gündoğdu, sözleşmeli öğretmenlerin sorunları çözülünceye kadar konunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

KPSS Hırsızlığı Mağdurlarının Ataması Yolda

KPSS hırsızlığı mağduru öğretmen adaylarına yönelik 30 bin atama talebini daha önce Başbakan Erdoğan'a da taşıdıklarını bildiren Gündoğdu, geçen süre içinde çözüme daha da yaklaşıldığını, bu görüşmeyle, Temmuz'da yapılacak KPSS öncesi atama yapılacağına dair umutlarının somutlaştığını söyledi.

"KPSS hırsızlığı dolayısıyla, bir gün önce devlet tarafından 'sınavı kazandın' denmesine rağmen hırsızların oluşturduğu bir tabloda kazanamamış duruma düşen bir mağduriyet var" diyen Ahmet Gündoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu mağduriyetin giderilmesi için çalışıyorduk. KPSS mağduriyetinin giderilmesi için 2011 KPSS öncesi öğretmen alınması gerektiğini söylemiştik. Bugün bu konu ile ilgili umutlarımız daha arttı. Sayın Bakan'ın da, daha önceki görüşmemizde 'buna sıcak bakıyorum' diye ifade ettiği konunun daha da somutlaştığına tanıklık ettik. Bunun memnuniyeti içerisindeyiz."

Usta Öğreticilerin 40 Yaş Sorununun Giderilmesi İçin Çalışma Yapılacak

40 yaş engeline takılan usta öğreticilerin sorununu da Bakan Çubukçu'ya aktardığını anlatan Gündoğdu, "Bunların lisans tamamlamasıyla kadroya geçirileceği sözü verilmişti. Bu arkadaşlarımız bu doğrultuda lisansı tamamladılar. Yaş 40'a geldi. 40 yaşına gelmiş olmaları dolayısıyla bundan yararlanamayacaklardı. Bunu da Sayın Bakan'a ilettik. Bu konu üzerinde bir çalışma yapacaklarını, bu mağduriyeti çözmek içinde bir talimat vereceğini ifade etti" diye konuştu.

Eğitim-Bir-Sen, 29 Mart Salı günü sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması yönündeki talebi dile getirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı önünde kitlesel basın açıklaması yapma kararı almıştı.

Bakan Nimet Çubukçu'dan gelen görüşme talebi üzerine kitlesel basın açıklaması ertelemiş ve 30 Mart 2011'de saat 13.30'a randevulaşılmıştı. Görüşme yaklaşık 2 saat sürdü.

Kaynak:Eğitim-BİR-SEN
Bu Sayfa 4459  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (6+6)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar