Eklenme Tarihi: 20.03.2011 17:34
İthal öğretmen değil, ithal Bakan istiyoruz! İthal öğretmen değil, ithal Bakan istiyoruz!

Koncuk: İthal öğretmen değil, ithal Bakan istiyoruz! Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan Vekili ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığının "Fatih Projesi" kapsamında yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlamasını, "Türkiye'de atanmayı bekleyen 350 bin öğretmen varken, eğitim fakültesi mezunları işsizliğin pençesinde kıvranırken, Milli Eğitim Bakanlığının 40 bin yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlaması, öğretmenlerimize büyük bir hakarettir" sözleri ile eleştirdi.

Bakanlığının 40 bin yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlaması, öğretmenlerimize büyük bir hakarettir'' sözleri ile eleştirdi.

Koncuk, yazılı açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığının, ''Fatih Projesi'' kapsamında İngilizce dersi için gelecek yıldan itibaren yılda 10 bin olmak üzere 4 yılda 40 bin yabancı öğretmen istihdam etmeyi planladığını ifade etti.

Bakanlığın bu projesinin kendi yetiştirdiği öğretmenleri diskalifiye eden, onlara üvey evlat muamelesi yapan ve öğretmenine güven duymayan bir zihniyetin ürünü olduğunu savunan Koncuk, eğitim camiasının bu kez de kendi öğretmenlerine güvenmeyen bir Milli Eğitim Bakanı ile karşı karşıya kaldığını öne sürdü.

Projenin eğitim camiasında infiale neden olduğunu vurgulayan Koncuk, açıklamasında, şu görüşlere yer verdi:

"Türkiye'de atanmayı bekleyen 350 bin öğretmen varken, eğitim fakültesi mezunları işsizliğin pençesinde kıvranırken, Bakanlık kapısında öğretmenler 'atanmak istiyoruz' diye eylem yaparken, Bakan Çubukçu KPSS skandalı dolayısıyla mağdur olan öğretmenlerin acısını dindirmek için 30 bin ek öğretmen alımı yapmaya yanaşmazken; Milli Eğitim Bakanlığının 40 bin yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlaması, öğretmenlerimize büyük bir hakarettir. Bu proje, öğretmenlerimizi rencide etmiştir. Birçok kez aşağılanmaya, horlanmaya maruz kalan öğretmenler, yine Bakanları tarafından ters köşeye yatırılmıştır.

Bakan Nimet Çubukçu, öğretmenleri yurt dışından ithal edecekse, öğretmenlerimizin yıllarca eğitim fakültelerinde dirsek çürütmesine hiç gerek yoktur. Hatta eğitim fakültelerine kilit vuralım, belki o zaman Nimet Çubukçu bakanlığını daha rahat yönetebilir.

Öğretmenlerini istihdam etme becerisinden yoksun olan Milli Eğitim Bakanlığının, gözünü yabancı öğretmenlere dikmesi, yabancı öğretmen ithal ederek, çocuklarımızın iyi bir İngilizce eğitimi göreceğine inanması tam bir ibret vesikasıdır. Bakanlık çocuklarımızın İngilizce öğrenemediğini düşünüyorsa, o halde çuvaldızı kendisine batırmalı ve bunun sorumluluğunu İngilizce öğretmenlerine yıkmak yerine, müfredat programlarını baştan aşağı yenilemelidir."

'İTHAL BAKAN İSTİYORUZ'

Bakanlığın hangi bütçe ile yabancı öğretmen çalıştıracağını merak ettiklerini belirten Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinin, yabancı öğretmen ithal etmeye müsaitken, kendi öğretmenini istihdam etmeye müsait olmadığını, öğretmen atamalarında Maliye Bakanlığı engeli ile karşılaşan Milli Eğitim Bakanlığının, yabancı öğretmen istihdamında hiçbir engelle karşılaşmayacak gibi göründüğünü ileri sürdü. Koncuk, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

"Bakanlığın bu projesi biz eğitimcilere de ilham kaynağı olmuştur. Türk Eğitim-Sen olarak, projeye onay veren Milli Eğitim Bakanı Çubukçu'yu şiddetle kınıyor ve 'İthal Bakan İstiyoruz' kampanyası başlatıyoruz. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun, görevini layıkıyla yerine getiremediğini, Türk milli eğitiminin sorunlarından habersiz olduğunu, eğitimciler adına hiçbir olumlu icraatta bulunmadığını, eğitim sistemini felç ettiğini düşünüyor ve yurt dışından Milli Eğitim Bakanı gönderilmesini talep ediyoruz."

1960'lı yılların sonunda ABD'den birçok öğretmenin gönüllü olarak Türkiye'ye geldiğini, ancak bunun eğitimimize hiçbir faydası olmadığını da savunan Koncuk, bu öğretmenlerin Türkiye'de misyonerlik faaliyetlerinde bulunduğunu, böyle bir projenin uygulanması halinde Türkiye'de misyonerliğin meşru hale gelmesinin hükümet eliyle sağlanacağını iddia etti .

Kaynak:abbasguclu.com.tr
Bu Sayfa 2958  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (2+3)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar