Eklenme Tarihi: 20.03.2011 01:48
MEB'den 40 Bin İthal Öğretmen MEB'den 40 Bin İthal Öğretmen

Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki yıldan itibaren yılda 10 bin olmak üzere 4 yılda 40 bin yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlıyor.

"Her çocuk en az bir yabancı dil konuşacak" sloganından hareketle yabancı öğretmenler, "İngilizce dil dersi" için istihdam edilecek. Bakan Nimet Çubukçu ve ekibinin Fatih Projesi kapsamında bir süredir yürüttüğü çalışma, bakanlığın ilgili birimleriyle ele alınıyor. Yoğun İngilizce eğitimi veren özel okullardaki benzer modellerden yola çıkılarak, devlet okullarında ana sınıfından itibaren 4 yıl boyunca İngilizce eğitimi amaçlayan projede çocuklar, anadil öğrenir gibi eğitilecekler. Proje, 8 yıllık kesintisiz eğitim boyunca sürecek. Öğretmenlerin öncelikle hangi ülkelerden tercih edileceği de ele alındı. Öğretmenler Avustralya, Kanada, ABD ve İngiltere gibi ülkelerden getirtilecek. Yabancı öğretmenler, daha çok İngilizce konuşma derslerinde istihdam edilecek. Bu kişiler, ilk etapta Türk öğretmenlerle birlikte derse girecek. Bu proje yabancı dilde eğitim veren 2 bin Türk öğretmeninin yurtdışında sertifikasyon eğitiminden geçirilmesini de amaçlıyor.

KPSS UZMANI YORUM: Yıllardır atama bekleyen kendi öğretmenlerimiz için bütçeyi bahane eden Maliye Bakanlığı, bakalım böyle bir proje için ne diyecek. Çünkü 40 Bin yabancı dil öğretmeni için harcanacak para ile en az 120 Bin yerli öğretmen istihdam edilir. (Yabancı öğretmenin 3000$'dan aşağı çalışmayacağı düşünülerek hesaplandı)

"Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" diyoruz başka da birşey demiyoruz Yazık çok yazık...

Kaynak:Hürriyet
Bu Sayfa 3634  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (1+5)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar