Eklenme Tarihi: 17.02.2011 14:11
Nimet Çubukçu'dan Atanamayan Öğretmenler Açıklaması Nimet Çubukçu'dan Atanamayan Öğretmenler Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, atanamayan öğretmenler konusuna ilişkin olarak, "Gerekli olmayan alanlarda veya istihdam edilemeyecek bölümlerin açılmış olması ve bu alanda çok fazla sayıda öğretmenin mezun verilmesiyle ilgili bir problem" dedi.

YÖK Genel Kurulu toplantısına başkanlık eden Bakan Çubukçu, yaklaşık 2 saat toplantıda kalarak YÖK;ten ayrıldı.

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çubukçu, "Toplantıya neden katıldınız?" sorusu üzerine, yaklaşık bir yıldır YÖK ile ortak bir çalışma yürütüldüğünü belirtti.

Bu çalışmanın başta eğitim fakültelerinin durumu, öğretmen yetiştirme niteliklerinin artırılması ve bazı yeni alanların belirlenmesi, bazı alanların kontenjanlarının azaltılması veya tamamen kaldırılması şeklinde bir çalışma olduğunu ifade eden Çubukçu, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki yıllarda özellike eğitim fakültelerinin durumunun ciddi bir şekilde ele alınması gerekiyordu. Eğitim fakülteleri, Türkiye;nin ihtiyacının çok daha üstünde öğretmen yetiştiriyor. Bu eğitim fakülteleri 2008 yılından bu yana aslında bizim belirlediğimiz koşullar doğrultusunda bazı bölümlere hiç öğrenci almamasına rağmen daha önceden yanlış planlama neticesinde ortaya çıkan bu tablo hepinizin malumu ve kamuoyunun gündeminde olan atanamayan öğretmenler konusu? Gerekli olmayan alanlarda veya istihdam edilemeyecek bölümlerin açılmış olması ve bu alanda çok fazla sayıda öğretmenin mezun verilmesiyle ilgili bir problemdi."

YÖK;ün MEB ve diğer bakanlıkların görüşünü alarak çok kapsamlı ve detaylı bir çalışma yürüttüğünü ifade eden Çubukçu, "Bazı kararlar alındı. Bunu YÖK daha sonra duyuracak. Önemli ve ele alınması gereken bir husustu doğrusu" dedi.

Atanamayan öğretmenlerle ilgili olan sorunun sadece Milli Eğitim Bakanlığı;nın problem olmadığını vurgulayan Bakan Çubukçu, "Elbette, öncelikle YÖK;ün ve üniversitelerin bu alandaki eğitimleriyle ilgiliydi. Diğer yandan da yetiştirilmiş olan öğretmenleri veya yetiştirilecek olan öğretmenlerin kendi alan branşlarında çok daha iyi yetiştirilme olanaklarının araştırılması gündemimizdeydi" diye konuştu.

Önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren teknolojiyi eğitim alanında ve sınıflarda kullanılması hususunda Fatih Projesiyle adım attıklarını anımsatan Çubukçu, şunları söyledi:

"Bugün eğitim fakültelerimizde bu teknolojiyi kullanma beceresine sahip öğretmen yetiştirilmesi bizim gündemimizdeydi, diğer yandan öğretmenlerimizin 2006 yıllarında tamamlanmış olan ve bugün uygulamada olan müfredat ve öğretme yöntemlerinin de eğitim fakülteleri tarafından dikkate alınarak öğretmen yetiştirme konusu da gündemimizdeydi. Ama her şeyden önce bu çalışmanın 1 yıla yakın sürede alt yapı çalışması, YÖK ve MEB tarafından birlikte yürütülüyordu. Bugün artık Bakanlık olarak önümüzdeki 20 yıl içerisinde hangi alanda öğretmenlere ihtiyacımız olduğunu sadece bizim değil Türkiye;nin özel sektörünün ve özel kurumların da ne kadar eğitim fakültesi mezununa ihtiyacı olduğun yönünde bir analiz yaptık. Bu perspektifin bundan sonraki dönemde gençlerimizin hem iyi yetişmiş öğretmen olarak, hem de kamuda ve özel sektörde istihdam olanaklarına paralel şekilde yetişeceklerine çok inanıyorum. Önemli bir toplantıydı hayırlı olmasını diliyorum.

KONTENJANLAR AZALTILACAK

Bir gazetecinin, "Eğitim Fakültelerinin kontenjanları azaltacak mı?" sorusuna Nimet Çubukçu, "Evet. Bu konuda da açıklamalar yapılacak. Bazı bölümlerde azaltılacak, bazı bölümler de kapatılacak, bazı bölümler de artırılacak. İhtiyacımız olan alanlar da var. Okul öncesi alan öğretmenliğine çok fazla ağırlık veriyoruz" karşılığını verdi.

Engelli çocukların eğitimine yönelik branşlarda da öğretmen ihtiyacı olduğunu ifade eden Çubukçu, "Bir tarafta atanamayan bazı branş alan öğretmenleri var. Diğer tarafta atanması gereken ama öyle bir alanda eğitim görmüş öğretmen olmadığı için atayamadıklarımız var. Bütün bunları konuştuk . Güzel bir değerlendirme toplantısı oldu" dedi.

Kaynak:
Bu Sayfa 6664  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (3+1)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar