Eklenme Tarihi: 07.02.2011 23:04
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Ankara'da Eylem Yaptı Ataması Yapılmayan Öğretmenler Ankara'da Eylem Yaptı

Artık atanmak istiyoruz

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen ataması yapılmayan öğretmenler Ankara'da buluştu. Milli Eğitim Bakanlığı'na yürüyerek, seslerini yetkili mercilere duyurmak isteyen öğretmenlere emniyet kuvvetleri tarafından izin verilmezken, grup yaptığı açıklamada bugüne kadar ataması yapılmayan 21 öğretmenin intihar ettiğini söyledi.

Ataması Yapılmayan Öğretmen Platformu öncülüğünde Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen ataması yapılmayan öğretmenler Ankara'da buluştu. DİSK, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş yöneticilerinin de destek verdiği eylemde, Sakarya Meydanı'nda toplanan öğretmenler seslerini duyurmak için Milli Eğitim Bakanlığı'na yürümek istedi. Ancak emniyet güçleri grubun bu isteğine izin vermedi. Ellerinde "Hırsızlar okullarda öğretmenler sokakta; Mezara değil okula gitmek istiyoruz; Hırsızlar okula öğretmenler sorguya; Gel de bu Nimet'e şükret; Nimet 4/C'ye sende geçsene; Ücretli köle olmayacağız" yazılı dövizler taşıyan grup bunun üzerine basın açıklamasını Sakarya meydanında okudu. Grup adına basın açıklamasını kendisi de ataması yapılmayan bir öğretmen olan Ezgi Demiral yaptı. Demiral yaptığı açıklamada, "Yüz binlerce öğretmen atama beklerken, bizi KPSS adı verilen bir cenderenin içine soktular. Yeri geldi bize 'Öğretmen olamayanlar birliği' denilerek hakaret edildi. İktidara gelmeden önce 'işsiz öğretmen kalmayacak' diyen Başbakan Erdoğan, bu kez Başbakan olarak Meclis kürsüsünden bizlere hakaret ediyor ve intihar eden 21 öğretmen arkadaşımızın acısını daha da derinleştiriyordu" dedi.

16 ŞUBAT'TA EYLEM VAR

KPSS'de yaşanan kopya skandalını Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda yaptıkları eylem ile protesto ederken göz altına alınan ve haklarında 1-3 yıl arası hapis istemiyle dava açılan 51 öğretmenin, ilk duruşmasının yapılacağı 16 Şubat Çarşamba günü Ankara'da 50 ilin katılımıyla bir eylem gerçekleştireceklerini belirten Demiral, "Bizler için yazılan iddianamede kamu düzenini bozduğumuz söyleniyor. Buradan haykırıyoruz; Yüz binlerce işsiz öğretmeni intihara, sefalete sürükleyenlerden, milyonlarca öğrenciyi öğretmensiz dersliklerde niteliksiz eğitim almaya zorlayanlardan daha fazla kim bozabilir kamu düzenini? Asıl siz kamu düzenini bozuyorsunuz" dedi.

ATAMASI YAPILMAYAN 21 ÖĞRETMEN İNTİHAR ETTİ

Kopyacıların atandığı, namuslu insanların ve dürüstlerinse sefalet koşullarına mahkum edildiği zor günler geçirdiklerini belirten Demiral, Kopyacıların ödüllendirildiği bir düzende, bu haksızlıkları sineye çekemeyen 21 ataması yapılmayan öğretmen arkadaşımız intihar etti. Ama biz artık örgütlüyüz, biz bir aradayız. Daha fazla ölümler, intiharlar olmasın diye buradayız" dedi. Demiral'ın yaptığı açıklamayı tamamlamasının ardından bir tiyatro gösterisi yapan ataması yapılmayan öğretmenler, atanamadıkları için yaşadıkları sıkıntıları sergiledi. Ataması yapılmayan bir öğretmenin hayatının canlandırıldığı tiyatroda ataması yapılmayan öğretmen tiyatronun sonunda boynuna ip bağlayarak intihar etti.

Kaynak:www.abbasguclu.com
Bu Sayfa 3957  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (2+7)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar