Eklenme Tarihi: 22.12.2010 19:32
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Samsun'da Eylem Yaptı Ataması Yapılmayan Öğretmenler Samsun'da Eylem Yaptı

Samsun'da atamaları yapılmayan öğretmenler, atamalara ve KPSS'nin yapılmasına tepki göstererek, sınavlara hazırlandıkları test kitaplarını Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderdi.

Çiftlik Postanesi'nin önünde öğretmenler adına konuşan Burcu Turgut, amaçlarının "çığırtkanlık" olmadığını, susan öğretmenlerin ve mağdur edilen arkadaşlarının sesi olmak için toplandıklarını söyledi.

Turgut, 31 Ekimde yenilenen Eğitim Bilimleri sınavının geçerliliğini yitirdiğini ifade ederek, "10 Temmuzdaki KPSS Eğitim Bilimlerindeki puanların beklenenin altında olması dikkat çekiyor. Kopyadan şüphelenilen bu sınav iptal edildi ve 31 Ekimde sınavın tekrarlanmasına karar verildi. Bu süreçte emek bakımından maddi ve manevi binlerce öğretmen adayı kayıp yaşamıştır" dedi.

Sınavlar nedeniyle mağdur olduklarını ifade eden Turgut, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sabah oturumundaki genel kültür, genel yetenek sınavlarının iptal edilmemesi, kopya çektiği iddia edilen kişilerin bu oturumdaki netlerinin yüksek olması, 31 Ekimde tekrarlanan eğitim bilimleri sınav katsayılarını düşmesine neden olmuştur. Bu nedenle yüksek net çıkaran adaylar, puanlarını yükseltme şansını elde edemezken, ilk sınavda iyi performans göstermiş adaylar 1-2 puan düşük alarak atanma hakkını kaybetmişlerdir. 31 Ekimdeki yenilenen Eğitim Bilimleri Sınavı, biz eğitimcilere göre geçerliliğini yitirmiş bir sınavdır. Yaşanan bunca mağduriyete rağmen 6 Aralıkta gerçekleşen 30 bin kadrolu öğretmen alım sayısında bir değişiklik yapılmamış, bunca haksızlığın telafisi giderilmemiştir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı 2011'deki atamaların ağustos ayı içinde yapılacağını belirterek, mağdur olan öğretmenleri daha da mağdur etmiştir. Ara atama biran önce yapılmalıdır. Aksi takdirde sınıflar boş, öğrenciler öğretmensiz, mağdur öğretmenler işsiz ve yıllar önce mezun olmuş bu insanlar yeterliliği ölçmede yetersiz olan sınavlarla, defalarca karşı karşıya kalacaklardır."

"Öğretmenler olarak biz yumurta değil kitap atıyoruz" diyen Turgut, mağduriyetlerini duyurmak için Milli Eğitim Bakanlığı'na KPSS hazırlık ve test kitaplarını yollayacaklarını söyledi.

Daha sonra öğretmenler, KPSS'ye hazırlandıkları test kitaplarını Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilmek üzere postaya verdi. Bu sırada bazı öğretmenlerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Kaynak:AA
Bu Sayfa 3436  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (7+1)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar