Eklenme Tarihi: 14.12.2010 22:37
Şubat'ta 30 Bin Ek Öğretmen Alımı İstiyoruz. Şubat'ta 30 Bin Ek Öğretmen Alımı İstiyoruz.

2011 Şubat'ta 30 Bin Ek Öğretmen Alımı Yapılmalıdır

2011 ŞUBAT'TA 30 BİN EK ÖĞRETMEN ALIMI YAPILMALIDIR

KPSS skandalı nedeniyle mağdur olan öğretmen adaylarının gözü kulağı Milli Eğitim Bakanlığı?nda. KPSS hırsızlığıyla hayalleri yıkılan, umutlarıyla oynanan öğretmen adayları, Milli Eğitim Bakanlığı?ndan ek alım bekliyor. İptal edilen KPSS'de bileğinin hakkıyla yüksek puan alan adaylar, 31 Ekim tarihinde ikinci kez yenilenen sınavda 3-5 puan düşük almaları nedeniyle atanamadı. Bu da, KPSS'ye gece gündüz çalışan, büyük bir özveri gösteren, emek sarfeden öğretmen adaylarını olumsuz etkiledi.

Bu süreçte, Türk Eğitim-Sen olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup göndermiş ve 2010 yılı sona ermeden 70 bin öğretmen ataması yapılmasını istemiştik. Ayrıca bu talebimizi her platformda yüksek sesle dillendirmiştik. Ancak hem Başbakan, hem de Milli Eğitim Bakanı 70 bin öğretmen atanması talebine kulaklarını tıkadı ve Aralık ayında sadece 30 bin öğretmen alımı yapıldı.

30 bin atama, öğretmen adaylarının yarasına merhem olmadı. Birçok öğretmen adayı, sınırlı sayıda atama nedeniyle kıl payı açıkta kaldı. Tüm bu gerçeklerin bilinmesine rağmen, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, yüz binlerce öğretmenin umutlarını söndüren açıklamayı yaptı. Çubukçu önümüzdeki yıl 55 bin öğretmen alınacağını ve tamamının ağustos ayında atanacağını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, elini vicdanına koymalı ve öğretmen adaylarının içinde bulunduğu çaresizliği hissederek ek bir alım yapmalıdır. Bu ay içinde yapılan 30 bin öğretmen atamasıyla birlikte, atama bekleyen öğretmen sayısı 344 bin'dir. Haziran ayında mezun olacak 50 bin öğretmen adayı hesaba katıldığında, 2011 Haziran ayında atama bekleyen öğretmen sayısı 394 bin'e ulaşacaktır. Dolayısıyla 2011 Ağustos'ta 55 bin öğretmen atamasının yanı sıra, 2011 Şubat'ta 30 bin ek atama mutlaka yapılmalıdır.

TBMM'nin elinde şu anda boş 40 bin öğretmen kadrosu bulunmaktadır. Bu 40 bin kadronun en azından 30 bin'inin Şubat ayında kullanılması, KPSS mağdurlarını büyük ölçüde rahatlatacak, atama bekleyen öğretmen sayısını ve eğitim-öğretimimizin öğretmen ihtiyacını bir nebze olsun azaltmış olacaktır. Motivasyonu olumsuz etkilenen, bunalıma sürüklenen öğretmen adayları, Şubat ayında ek alım yapılması durumunda rahat bir nefes alacaktır. Ayrıca, 2011 Şubat'ta 30 bin öğretmen ataması yapılması, eğitim-öğretimi hiçbir şekilde aksatmayacaktır.

Yıllarca atanmayı bekleyen öğretmen adaylarına kâbus yaşatmaya, onları çaresiz, tek başına ve gözü yaşlı bırakmaya kimsenin hakkı yoktur. Siyasi erk, öğretmen adaylarının istihdamını sağlamak zorundadır. Bu gençlerimizi istihdam etmekten acizseniz, Eğitim fakültelerine kilit vurun! Eğitim fakültelerinde yıllarca ter döken, öğretmen olmak için yetiştirilen gençlerimizi istihdam etmek bu ülkeyi yönetenlerin boynunun borcudur. Dolayısıyla, Türk Eğitim-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu kararını yeniden gözden geçirmeye davet ediyor ve Şubat ayında 30 bin ek öğretmen ataması yapılmasını istiyoruz.

Saygılarımızla.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk

Kaynak:
Bu Sayfa 6679  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (1+3)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar