Eklenme Tarihi: 22.11.2010 09:59
Puanlar Neden Düşük Geldi? KPSS Uzmanı Yorumu Puanlar Neden Düşük Geldi? KPSS Uzmanı Yorumu

İptal edilen KPSS Eğitim Bilimleri sınavının tekrarından sonra gelen düşük puanlar tüm öğretmen adaylarında şok etkisi yarattı. Adaylar arasında, puanların yanlış hesaplandığı veya önceki puanların karıştırıldığı şeklinde birçok komplo teorisi üretildi.

Peki puanlar niye düşük geldi?

Öncelikle standart sapma ve Eğitim Bilimleri net ortalamasına bakıldığında hesaplanan puanlarda bir anormallik görülmemektedir. Anormal olan sınava 50 bin kişinin girmemesi ve Eğitim Bilimleri'ne daha fazla çalışma imkanı bulan düşük Eğitim Bilimleri neti yapanların netlerini artırması. Sınavdan umudu olmayan 50 bin kişinin sınava girmemesi ortalama net sayısını 65'e yükseltti.

Bazı adaylar "Arkadaşım önceki sınavla aynı netleri yaptı puanı arttı ben de önceki sınavdakiyle aynı neti yaptım ama puanım düştü nasıl olur?" gibi sorular yöneltmektedir. Önceki sınavda tavan net 120 olan Eğitim Bilimlerinde 120 Net yapan 100 tam puan almıştı. Bu sınavda ise 111 (tavan net) netle daha az net yapan 100 tam puan aldı. Kısaca açıklarsak, önceki sınavla aynı neti yapanlar için EB Net skalasında üst sıralarda yer alanların puanlarında artış olurken skalada 75 net (tahmini) altındakilerin puanlarında düşüşler oldu (EB Net Ortalaması ve tavan net sayısının düşmesi nedeniyle). ÖSYM'nin formülünü verdiği puan hesaplamaya göre puanların bu şekilde oluşması gayet normal.

Bizce yanlışlık sınavların geçerlilik süresinin 2 yıl olması. Bu durumda 2010 puanları 2009 puanları karşısında ezilmektedir. ÖSYM'nin puanları tekrar hesaplamasının veya formülü önceden belli olan bir sistemde puanlarda iyileştirme yapmasının pek mümkün olmayacağı kanaatindeyiz. Bu haksızlığı önleyebilmenin tek çözümü sınavların geçerlilik süresinin 1 yıl yapılmasıdır. Bunun başka çaresi yoktur.

Kaynak:KPSS Uzmanı
Bu Sayfa 14099  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (1+5)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar