Eklenme Tarihi: 10.11.2010 16:10
50 Bin Kişi Sınava Girmemiş! 50 Bin Kişi Sınava Girmemiş!

Soruları çalındığı gerekçesiyle ertelenen ve önceki hafta yeniden yapılan KPSS sonuçlarının bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyordu. YÖK sonuçların açıklanması için bir haftalık bir süre yeter diyordu. Ama neredeyse 10 gün oldu ve sonuçlar hala açıklanmadı.
Son yapılan açıklamalar ise haftasonu yönünde, yani Türkiye uzuncabir bayram tatiline girdiğinde sonuçlar açıklanacakmış.
İşte bu noktada, değerlendirme işlemleri tamamlanan sonuçların, neden ertelendiği çok önemli!
Sonuçlar neden açıklanmıyor?
Sınav sonuçları tamamlandığında ortaya öylesine ilginç bir tablo çıktı ki ÖSYM de, YÖK de bu tabloya çok şaşırdı ve çareyi sonuçların açıklanmasını ertelemekte buldu.
Peki bu ilginç tabloda neler var?
Çok ilginç veriler hem de çok!
Çok iyi analiz yapılması gerekiyor.
Örneğin sınav için başvuran 294 bin adaydan 50 bine yakını sınava girmemiş. Bu görülmemiş bir rakam. Oysa ertelenen sınava girmeyenlerin sayısı sadece ve sadece 15 bin civarındaydı. Yani şimdi üç katı aday bu sınava girmekten son anda vaz geçmiş!

Neden sınava girmediler?

 

Niye? İşte bu çok önemli.

Çok iyi araştırılması gereken bir durum.Bu arada sınava girmeyen adaylardan pek çoğu sınav günü aniden rahatsızlanmış ve doktor raporu alarak mazeretini bildirmiş. Herkesin de bildiği gibi bu sınav bir kez yapılıyor ve mazeret kabul edilmiyor. Ama buna rağmen doktor raporları alınması çok manidar.

Bu konuda yorum yapan çok fazla.

Ama o olayın farklı bir boyutu.

(Bu haber https://www.abbasguclu.com.tr/ sitesinden alınmıştır.)

 

KPSSUZMANI Yorumu: Eğer vasat öğrenciler sınava girmediyse, inşallah öyle değildir. Bu durum eğitim bilimleri ortalamasının yükseleceği anlamına gelir. Eğitim bilimleri ortalaması yükselirse ne olur? Standart sapmada fazla oynama olmazsa puanlar iptal edilen sınavdan daha düşük gelir. Eğer durum buysa adaylar çok yüksek puanlar beklemesinler. Bu girmeyenler iyi net yapan kopyacılardan oluşuyorsa ortalamalar tabiki düşer. Bu durumda da iptal edilenden daha iyi puan getirir. 

Yüksek puan almanız dileğiyle....

Kaynak:Abbas Güçlü
Bu Sayfa 8719  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (4+3)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar