Eklenme Tarihi: 24.10.2010 18:05
KPSS Bir Kez Daha Mı Ertelenecek? KPSS Bir Kez Daha Mı Ertelenecek?

KPSS SINAVI BİR KEZ DAHA MI ERTELENECEK?

Ard arda ortaya çıkan kopya iddialarıyla güvenilirliği sarsılan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) kopya soruşturması nedeniyle ileri tarihlere ertelediği sınavlarda tekrar 'erteleme' yoluna gidiyor. ÖSYM yetkililerinden alınan bilgilere göre, KPSS'de kopya girişimlerine karşı alınacak yeni "siber önlemler"in uygulaması tamamlanamadı. Bu gerekçeyle kopya skandallarının tekrar etmemesi için 2010 yılında yapılacak 5 büyük sınavda erteleme yoluna gidilebilecek.

KPSS'nin 2011 yılının Ocak ve Şubat aylarında 2011 İlkbahar Dönemi sınavları ile birleştirilerek yapılması planlar arasında. TUS, KPDS, Adli Yargı, İç Denetçi sınavları ise güvenlik gerekçeleri nedeniyle ertelenmesi düşünülen diğer sınavlar.

Siber önlemler yetişmeyecek

KPSS'de kopya skandalı sonrası sınav sisteminin son teknolojiyle donatılması için YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın talimatıyla hayata geçirilmesi planlanan "siber önlemler" gecikiyor. Kişiye özel kitapçık, fotoğraflı cevap anahtarı ve soruların bulunduğu kutulara çipli takip sistemi öngören taslak metin tamamlandı. Ancak taslak metnin sınavlarda ilk olarak hayata geçirilecek olması yetkilileri temkinli davranmaya itti. ÖSYM yetkilileri sınavlarda tekrar kopya skandalı yaşamamak için önce taslak metnin uygulamasını yapacak. Buna göre ilk uygulama "anket" şeklinde küçük gruplar için gerçekleştirilecek. Yüzde 95 verim alınması halinde ilk olarak KPSS'de denenecek. Ancak uygulamada eksiklik ve zafiyet tespiti halinde sınavların ertelenmesi gündeme gelecek. Yetkililer tarafından uygulamanın yetişmeyebileceği belirtiliyor. 2010 yılı içinde gerçekleştirilecek olan 12 sınav ileri bir tarihe ertelenmişti.

Adaylar şoke oldu

24 Ekim Pazar günü (bugün) gerçekleştirilecek olan Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (YDUS)'a girecek bazı adaylara sınav giriş yerlerinin gönderilmediği de ortaya çıktı. Günler öncesinden ellerine "sınav girişi bilgi formu" ulaşması gereken adaylar, sınav öncesi şoke oldu. Adaylar sınava giriş yerlerini ve gerekli bilgilerini ise doğrudan ÖSYM Başkanlığı'ndan öğrenmek zorunda kaldı.

2010 içinde planlanan sınav tarihleri şöyle:
KPSS Ortaöğretim Ön Lisans: 28 Kasım 2010
KPDS Sonbahar Dönemi :5 Aralık 2010
TUS :11 Aralık 2010
HABER: Gökhan ÖZDAĞ / ANKARA

Kaynak:
Bu Sayfa 7514  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (6+1)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar