Eklenme Tarihi: 10.10.2010 02:20
KPSS'de Skandal Üstüne Skandal KPSS'de Skandal Üstüne Skandal

KPSS'DE SKANDAL ÜSTÜNE SKANDAL

Kamu Personeli Seçme Sınavı'na girecek adaylar için siparişle sahte diploma hazırlayan çete çökertildi. Zanlıların diploma başına 3 bin TL aldığı tespit edildi

Kopya skandalıyla gündemde olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) bu kez de sahte diploma iddialarıyla sarsıldı. İstanbul Mali Şube Müdürlüğü ekipleri yapılan ihbar üzerine sahtecilik işlemleri yaptığı belirlenen çeteyi çökertti. 3 aylık takip sonrası İstanbul ve Ordu'da operasyon yapan ekipler resmi evrakta sahtecilik ve sahte diplomalar hazırlayan 24 kişiyi gözaltına aldı.

ÖSYM DE TAKİPTE

Polis yaptığı çalışmalarla çetenin çalışma yöntemini deşifre etti. Çetenin liderliğini yapan Şaban K'nın Pendik Nüfus Müdürlüğü'nde görevli olduğu öğrenildi. Şaban K'nın sicili temiz vatandaşların bilgilerini çeteye gönderdiği ve bu bilgilerle sahte kimlikler çıkardığı tespit edildi. Şebeke içinde ayrıca Ordu Nüfus Müdürlüğü'nde görevli bir kamu çalışanı da var. Zanlıların ev ve iş yerlerine yapılan aramalarda 15 kuruma ait sahte mühür, 124 boş meslek Lisesi diploması, 29 Milli Eğitim Bakanlığı amblemli boş diploma, 8 adet boş nüfus cüzdanı, 1 adet Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Önlisans bölümüne ait sahte diploma ele geçirildi. Çetenin Ortaöğretim KPSS'ye girecek adaylar için 3 bin lira karşılığında sahte diploma yaptığı tespit edildi. Mali Şube Müdürlüğü geçen yıl sahte diplomayla sınava girdikleri tespit edilenleri ÖSYM'ye bildirdi. Önceki yıllarda sahte diplomayla sınava girenler için de çalışma başlatıldı. Aralarında kamu çalışanın da bulunduğu 13 kişi Pendik Adliyesi?ne sevk edildi. (BÜNYAMİN DEMİRKAN/STAR)

Kaynak:STAR
Bu Sayfa 9418  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (5+2)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar