Eklenme Tarihi: 26.09.2010 18:39
ÖSYM çalışanlarının çocuklarının sınavları mercek altında! ÖSYM çalışanlarının çocuklarının sınavları mercek altında!

YÖK ve Savcılık soruşturmaları kapsamında ÖSYM'de çalışan yaklaşık 300 personelin çocuklarının da takibe alındığı ortaya çıktı. Çalışanların bir kısmı hakkında malvarlığı ve telefon incelemesi devam ederken çocukların girdikleri sınavlar ve başarı durumları da mercek altına alındı

KPSS'deki sızdırma ve kopya iddialarına ilişkin yürütülen soruşturma genişliyor. YÖK, savcılık ve emniyet birimleri, ÖSYM'de çalışan personelin çocuklarının girdikleri sınavlardaki başarı durumlarını da incelemeye aldı. ÖSYM'de tespit edilen güvenlik açıkları ise şaşkınlık yaratacak türden....

KPSS'de Eğitim Bilimleri ile diğer testlerin sızdırıldığı iddialarına ilişkin soruşturma, YÖK Denetleme Kurulu ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kapsamlı olarak yürütülüyor. YÖK Denetleme Kurulu'nun 2 ayrı ara raporu daha bekleniyor. Sınav iptalinin ardından savcılığın çalışmasını daha kapsamlı ve rahat yürüttüğü kaydediliyor. ÖSYM çalışanları ve soruların basıldığı matbaadaki personelin de kısa süre içinde ifadelerinin alınması bekleniyor. ÖSYM içerisinde suça karışanlar varsa kurumun bu kişilerden bir an önce arındırılması hedefleniyor.

GÜVENLİK AÇIKLARI ŞAŞIRTTI

Sadece KPSS'yi değil kurumun düzenlediği tüm sınavları mercek altına alan soruşturma kapsamında, polis ve YÖK Denetleme Kurulu üyeleri, ÖSYM binasına ilişkin ilginç tespitlere ulaştı. Bilgi İşlem, Araştırma Geliştirme Değerlendirme ile Sınav Hizmetleri müdürlüklerini kapsayan incelemeler devam ederken bu 3 birimin amirleri görevlerinden alınmıştı. Bu birimlerdeki güvenlik açıkları yetkilileri bile şaşırttı.

ODAYA GİRME KRİTERİ 'GÜVEN'

ÖSYM'nin 'kozmik odaları' olarak tanımlanan, soruların hazırlandığı ve son halinin verildiği birimlere çeşitli cihazlarla girilebildiği tespit edildi. Bu birimlere cep telefonu, cep bilgisayarı, flash disk gibi cihazların sokulabildiği ortaya çıktı. Bu cihazlara yönelik herhangi bir uyarı işareti de kapılarda yer almıyor. Odalara birçok birim görevlisinin de 'güven' duyulduğu için girebildiği, herhangi bir önlem alınmadığı kaydedildi.

PERSONEL ÇOCUKLARI DA MERCEK ALTINDA

YÖK ve Savcılık soruşturmaları kapsamında ÖSYM'de çalışan yaklaşık 300 personelin çocuklarının da takibe alındığı ortaya çıktı. Çalışanların bir kısmı hakkında malvarlığı ve telefon incelemesi devam ederken çocukların girdikleri sınavlar ve başarı durumları da mercek altına alındı. Hangi personelin çocuğunun yıl itibarıyla hangi sınava girdiği araştırılarak aldıkları puanlar da soruşturuluyor. Şüpheli durumlar tespit edilmesi halinde bu yönde de girişimlerde bulunulması bekleniyor. ÖSYM'de çocukları sınava girecek personel, sınavlarla ilgili herhangi bir birime giriş yapamıyor. Ancak bu önlemin yetersiz olması nedeniyle inceleme de sürdürülüyor.

Kaynak:Akşam
Bu Sayfa 3295  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (6+7)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar