Eklenme Tarihi: 10.09.2010 12:27
ALES Soruları da Çalınmış! ALES Soruları da Çalınmış!

2010 KPSS sınavı sorularının çalındığı ve kopya çekildiği iddialarıyla yürütülen soruşturma derinleştirildikçe ortaya çıkan skandallara her gün yenisi ekleniyor. ÖSYM'ce gerçekleştirilen KPSS ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) soruların çalındığının saptanmasının ardından geçmiş yıllarda yapılan Yüksek Lisans (ALES - Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) Sınav Soruları'nın da çalındığı ortaya çıktı.

Milliyet, 2010 KPSS sınavının kilit isimlerinden Ispartalı Baki Saçı'nın (24) tam ifadesine ulaştı. Saçı, ifadesinde, KPSS sorularını "sana bir hediyem var" diyerek e-mail'ine gönderdiğini söylediği Berat Koşucu'nun, geçmiş yıllarda bir akrabasına da yine e-mail yoluyla Yüksek Lisans Sınav Soruları'nın geldiğini itiraf etti.

Savcılığın, gözaltına alınıp serbest bırakılan Saçı'nın ifadesinde ortaya çıkan bu gelişmeler üzerine soruşturmayı genişleterek, geçmiş yıllarda gerçekleştirilen ALES sınavlarını da soruşturmaya dahil ettiği öğrenildi.

 

Cemaat bağlantısı

 

Saçı, ifadesinde, KPSS sınavıyla alakalı cemaat odaklı iddialarla ilgili de ayrıntılı bilgiler verdi. Saçı, üniversiteye hazırlanırken gittiği bir dershanede Fethullah Gülen cemaati mensuplarıyla tanıştığını, "sana imkânlar sunarız" diyen cemaate ait evlerde 4 yıl boyunca kaldığını ve cemaati bu şekilde tanıdığını belirtti.

Saçı, "Arkadaşım Berat Koşucu'nun bildiğim kadarıyla aynı cemaatle bağlantısı vardır ama ne derecede olduğunu bilmiyorum" dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 2010 KPSS sınavı Eğitim Bilimleri testindeki 116 sorunun, adını ve mail adresini veremeyeceği bir adayın e-mail adresine gönderildiğini kamuoyuna açıklamış ve bildiklerini savcılıkla da paylaşmıştı.

Savcılık talimatıyla Isparta'nın Yalvaç ilçesi Sücüllü kasabasında yaşayan 24 yaşındaki Baki Saçı gözaltına alınmıştı. Ankara'ya getirilerek savcılık tarafından şüpheli sıfatıyla ifadesi alınan Saçı, daha sonra serbest bırakılmıştı.

 

ALES'e inceleme

 

Saçı'nın ifadesi üzerine gözaltına alınan arkadaşları İnanıcı ve Koşucu da serbest bırakılmışlardı. Koşucu, ifadesinde KPSS sorularını ele geçirmediğini öne sürerek, "Ben kimseye hediye göndermedim" demişti. İnanıcı ise, "Baki yanıma gelerek soruları flash diskine kaydetti" diye konuşmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın KPSS'nin yanı sıra, geçmiş yıllara dönük sınavlar çerçevesinde Saçı'nın ifadesindeki ALES sınavlarını da mercek altına aldığı öğrenildi.

 

 

İşte o ifade

 

Milliyet, KPSS skandalının kilit ismi Saçı'nın Yalvaç Cumhuriyet Savcılığı'nda verdiği 4 sayfalık ifadesine ulaştı. Bu ifadeye göre Saçı, şunları anlattı:

 

İMAM HATİPLİYİM:

 İlkokulu Sücüllü İlköğretim okulu, ortaokulu Yalvaç Anadolu İmam Hatip, liseyi Yalvaç Atatürk'te bitirdim. 2004'te Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü kazandım. Mezun olduktan sonra 2008, 2009 ve 2010 yıllarında KPSS sınavlarına girdim. 2009'da aldığım puanla sözleşmeli öğretmen olarak atamam yapıldı. Kadrolu atanmam için 2010 KPSS'ye girdim. Yaşanan bu olaylar sonrası iptal edilen sınav da bu sınavdır.

 

HEDİYEMİ TERMİNALDEN AL, İŞİNE ÇOK YARAYACAK:

 

5 Temmuz 2010'da Sücüllü'deyken Ankara'da oturan arkadaşım Berat Koşucu aradı. 'Sana bir sürprizim var. Senin işine çok yarayacak. Ankara'dan otobüs ile Yalvaç'a göndereceğim. Bu hediyemi al' dedi. İlkönce kabul etmedim. Koşucu da o aşamada göndereceği hediyenin içeriğini söylemedi.

Ancak, sürekli 'sana sürprizim var, senin işine çok yarayacak' diyordu. Bu ısrarları üzerine teklifini kabul ettim ve kendisine Yalvaç'ta oturan ve ortak arkadaşımız olan Mustafa Süleyman İnanıcı'ya gönderebileceğini söyledim. Yalvaç Terminali'ne gitme durumum o gün için yoktu.

 

İNANICI'YI ARADIM, ŞİFREMİ VERDİM:

 

 İnanıcı'yı telefonla arayarak, Koşucu'nun otobüs ile terminale paket göndereceğini, bu paketi almasını söyledim. Aradan bir gün geçti ancak paket gelmedi. Koşucu, ayın 7'sinde tekrar telefon açarak, paketi otobüs ile gönderemediğini, e-mail adresimi vermem halinde bu adrese gönderebileceğini söyledi. Zaten Koşucu e-mail adresimi de biliyordu.

Tahminime göre aynı gün e-mail adresime mail göndermiş. Telefonla da arayarak söyledi. Ben de İnanıcı'yı arayarak e-mail adresimi ve şifremi vererek açıp bakmasını ve daha sonra silmesini söyledim.

 

YÜKSEK LİSANS SORULARI DA GELMİŞTİ:

 

 Daha önceden Koşucu bana, 'gönderdiğim e-mail'i al ve sil' demişti. Ayrıca geçmiş yıllarda Koşucu'nun bir akrabasına e-mail yoluyla bir yerlerden Yüksek Lisans Sınav Soruları'nın geldiğini bildiğim için bu durumdan da şüphe duyup belki başım belaya girer diye bu düşünceyle de İnanıcı'ya 'baktıktan sonra sil' dedim.

Bu görüşmeden bir gün sonra Yalvaç'a geldim ve Gökkuşağı internet kafeye giderek e-mail adresime girdim ve baktığımda Koşucu'dan herhangi bir mail gelmemişti. Sınav soruları gibi bir şey de yoktu.

 

SORULAR BİLGİSAYARDA KAYITLIYDI:

 

O gün İnanıcı ilçe dışında olduğundan kendisiyle görüşemedim. 9 Temmuz'da kuyumcu dükkânına yanına gittim. Buradaki bilgisayarında bir kısım sorular gördüm. Bunlar benim e-mail adresimde değildi. İnanıcı'nın bilgisayarında kayıtlıydı. Gelişigüzel baktım. Soruları dahi okumadım.

Ancak, KPSS sınavına yönelik birçok sorular vardı. İnanıcı bana soruları Koşucu'nun gönderdiğini söyledi. O gün ikimiz de Koşucu ile görüşmedik. Aynı gün benim Bursa Mustafa Kemal Paşa ilçesine atamamın yapıldığını öğrendim.

İnanıcı'nın soruları başkalarına gönderip göndermediğini bilemiyorum. Ertesi gün de KPSS sınavına girdim. Daha sonra konuyu basından öğrendim. Ben sınavdan 81.704 puan aldım. Eğer sorular bana gelseydi daha yüksek puan alırdım.

Kaynak:MİLLİYET
Bu Sayfa 4052  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (3+5)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar