Eklenme Tarihi: 07.09.2010 03:23
ÖSYM'nin Son 5 Yılda Yaptığı 37 Sınav İncelemede ÖSYM'nin Son 5 Yılda Yaptığı 37 Sınav İncelemede

KPSS skandalı diğer sınavlara da sıçradı. Son 5 yılı kapsayacak soruşturmada kopyayla üniversiteye yerleşip mezun olanların diplomaları iptal edilecek, devlet memurları ise meslekten men edilecek

Türkiye genelinde 10-11 Temmuz 2010'da gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) çıkan kopya skandalının ardından ÖSS de dahil olmak üzere Yükseköğretime Geçiş Sınavı(YGS), Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), Kamu Personeli Yabancı Dil Sınavı (KPDS) gibi sınavlara dair kopya ihbarları ardı ardına gelince soruşturma genişledi. Savcılık, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Devlet Denetleme Kurulu tarafından çok yönlü yürütülen soruşturma son beş yılı kapsayacak.

YÖK BAŞKANINDAN TALİMAT

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK Denetleme Kurulu'na iddia edildiği gibi kopya olaylarının diğer sınavları ilgilendirip ilgilendirmediğinin araştırılması talimatı verdi. Son beş yılın sınavlarında kopya soruşturması neticesinde, soruları yasadışı yollardan satan şebekeyle ilgili kişilerin tespiti yapılıyor. YÖK, ÖSYM'den önceki yıllarda soru sızması tespiti halinde, bu kişilerin sınavlarının iptal edileceğini belirtti.

HAKİMLER GÖREVDEN ALINACAK

Kopya skandalına karışmış adayların, halen üniversitedeki kayıtlarının silineceği ifade edildi. Haksız yoldan ÖSS'yi kazanan ve üniversitede bir bölümü bitirenler olması durumunda ise, üniversite diplomaları da YÖK kararı ile iptal edilecek.

Ayrıca kopya tespiti halinde Adalet Bakanlığı Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı Yarışma Sınavı ile mesleğe giren hakim ve savcılardan, İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavı ile alınan kaymakamlardan, Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ile alınan doktorlardan bazılarının da mesleki yaşamı sona erecek. 

KPSS İLE TUS ERTELENDİ

ÖSYM, 26 Eylül'de yapılacak ortaöğretim ve lisans mezunlarına yönelik KPSS ile 18-19 Eylülde gerçekleştirilecek Tıpta Uzmanlık Sınavı'nı (TUS) erteledi. ertelemeyi, ''11 Temmuz'daki KPSS'de sınav sorularının çalındığı ve kopya çekildiği'' yönündeki iddialar gösterildi. Yetkililer, diğer sınavların düzenlenme ve başvuru tarihlerinde de değişiklik olacağını belirtti. Konuya ilişkin açıklama bugün yapılacak.  

Bile bile lades

ÖSYM'nin 2009 faaliyet raporunda polis sınavındaki ve KPSS'deki soruların bazı dershaneler tarafından çalındığına ilişkin bilgiler olduğu ortaya çıktı

ÖSYM'nin hazırladığı ve aylar önce yayınlanan 2009 yılı faaliyet raporunda, sınav soruları ile ilgili ilginç iddialar yer alıyor. Raporda, Polis Meslek Yüksekokulları Sınavı'nda soruların adaylar tarafından ele geçirildiği için iptal edildiği vurgulanırken, KPSS sorularının da Polis Meslek Yüksek Okulu sınavındaki sorular ile aynı olduğu kaydedildi. Üstelik soruların bazı dershanelere de verildiği raporda yer aldı. 

SINAVDAKİ 103 SORUDAN 88'İ AYNI

2009 yılı faaliyet raporunda, 13 Eylül 2009'da 09.30-11.30 saatleri arasında yapılan Polis Akademisi Polis Meslek Okulu sınavı sırasında, soruların ele geçirildiği  ihbarının geldiği vurgulandı. Kopya iddiaları raporda şöyle anlatıldı: ".Sınav sorularının ele geçirildiği ve KPSS Deneme Sınavı adı altında bazı dershaneler tarafından bazı öğrencilere iletildiği' iddia edilen bir haber iletildi. İncelemelerde KPSS Deneme Sınavında yer alan 103 sorudan 88'inin sınavda sorulan sorularla büyük benzerlik gösterdiği saptanmıştır."

37 SINAV ŞAİBELİ

Faaliyet raporunda, ÖSYM'nin 2009 yılı içinde toplam 37 sınav gerçekleştirdiği de vurgulandı. Bu sınavların başında ise, ÖSS, YDS, KPDS, ALES, KPSS, TUS sınavları geliyor. Son iddialarla birlikte söz konusu sınavların tamamına şüpheyle bakılmaya başlandı. Devlet Denetleme Kurulu'nun da, tüm sınavları mercek altına aldığı ve sistemi sorguladığı öğrenildi. 

Soruların sızmasında HACKER ŞÜPHESİ

ÖSYM'de internet ve ağ bağlantısı olmaması gereken 'Hizmete Özel' ve 'Gizli' ibareleri bulunan bilgisayarlarda güvenlik açığı olduğu belirlendi. Bilişim polisi yönetmeliğe aykırı olarak internet bağlantısı olan bilgisayarlara hacker sızması olup olmadığını araştırıyor. Ayrıca KPSS öncesi soruların sızdığı iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada şüpheli Beraat Koşucu'nun çalıştığı Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği  polis tarafından aranarak 4 bilgisayara el konuldu. ÖSYM'de bir kasa içinde muhafazaya alınan bilgisayarların bayramdan sonra incelemeye alınacağı belirtilirken, Bilişim Polisi soruların basıldığı matbaayı ve soruları götüren kuryeyi de soruşturmaya dâhil etti. 

İlk kez KPSS'nin iptali gündemde

KPSS'de kopya iddialarına ilişkin olarak öğrenciler savcılığa her gün dilekçe gönderiyor. İyi puan alan öğrenciler "mağdur oluruz KPSS iptal edilmesin" şeklinde dilekçeler gönderirken, bazı öğrenciler de haksızlığın giderilmesi adına sınavın iptal edilmesi talebi içeren dilekçeler gönderiyor. ÖSYM ise ilk kez KPSS sınavını iptal etmeyi gündemine aldı. Kurulun değerlendirmelerinin ardından önümüzdeki günlerde sınavın iptali gündeme gelebilir. Diğer sınavlardaki kopya iddialarına ilişkin olarak da savcılık soruşturmayı daha da genişleterek bir bütün olarak yürütecek. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan ise sessiz kalmayı tercih ediyor, basının sorularını yanıtsız bırakıyor. 

Doğu'da yine sınav eziyeti 

Mardin Kızıltepe'li gençlerin sınav çilesi bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz yıl YGS ve KPSS sınavlarında adayların 'salonlarda yer kalmaması ve kopya çekiyorlar' gerekçesiyle sınav yeri olarak Malatya'ya gönderilmesinin ardından ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan bir daha böyle şey olmayacağının sözünü vermişti. Ama 26 Eylül 2010'da Ortaöğretim KPSS'ye girecek adaylar, sınav giriş belgelerinin evlerine ulaşmasıyla yine aynı şokla karşılaştılar.  Tıpkı 2008'de yapılan Ortaöğretim KPSS'ye uzaklık nedeniyle giremeyen Mardinli Ercan ailesinin çocukları gibi. Bu sene şanslarını tekrar deneyen 3 kardeş, yine sınav yeri olarak Malatya'nın çıkmasıyla resmen şok yaşadılar. Ailenin büyük oğlu, rehberlik öğretmeni Şemsettin Ercan duruma isyan ederek, yetkililerden bir açıklama bekliyor. 

YAKUP BULUT-HÜSEYİN ÖZAY-ZAFER KÜTÜK-EBRU BARAN-MUSTAFA TÜRK

Kaynak:STAR GAZETESİ
Bu Sayfa 4450  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (7+6)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar