Eklenme Tarihi: 06.09.2010 16:16
KPSS Skandalı Derinleşiyor KPSS Skandalı Derinleşiyor

Ankara Başsavcılığı KPSS soruşturmasını, geçmiş yıllar ve tüm sınavları da içine alacak şekilde genişletti. YÖK'e göre aralık ayında yapılacak KPSS ile TUS da ertelenebilir...

KPSS iddialarının araştırılmasıyla ÖSYM'de ciddi bir güvenlik açığı olduğu ortaya çıktı. Radikal'in KPSS adaylarının iddialarını dikkate alarak yaptığı haberler üzerine dört bir koldan yapılan incelemeler, üniversiteye giriş, devlet memurluğu, uzmanlaşma gibi konularda yapılan sınavlarda da ÖSYM'nin sınavda kaldığını gösterdi. Ankara Başsavcılığı, KPSS üzerinden başlattığı soruşturmasının alanını geçmiş yıllar ve tüm sınavları içine alacak şekilde genişletirken, 2010 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sırasında da soruların yanıtlarının telefon mesajı yoluyla 100'ün üzerinde adaya gönderildiğine yönelik iddialar gündeme bomba gibi düştü. İddialar hakkında 16 ilde 108 adaya ilişkin inceleme başlatılırken, YÖK kaynakları aralık ayında yapılacak ortaöğretim ve önlisans mezunlarına yönelik KPSS ile Tıpta Uzmanlık Sınavı'nın (TUS) ertelenebileceğini söyledi.

 

Matbaa aşaması didik didik

 

KPSS iddialarının araştırılmasıyla birlikte, ÖSYM'de yaşanan güvenlik açıkları da bir bir ortaya çıkmaya başladı. Soru hazırlama komisyonunda bir üyenin dersane sahibi olduğu anlaşılırken, soruların basım aşamasında 'dış dünyayla irtibatları kesilen' personel de mercek altında. Gelişen teknolojiyle birlikte, her türlü önleme rağmen, basım aşamasında da sızma olabileceğini belirten uzmanlar, bu konuda da araştırmaları sürdürüyor. Ortaya çıkan güvenlik açıkları nedeniyle, Ankara Başsavcılığı KPSS dışındaki YGS, LYS, TUS, ÜDS gibi sınavları ve geçmiş yılları da soruşturmaya dahil etti. Yetkililer, komisyon üyeleri, matbaa personeli ve illerdeki ÖSYM yetkililerinin de incelemeye alındığı bilgisini verdi.

 

YÖK kaynakları, KPSS soruşturmasının tüm sınavları ve geçmiş yılları kapsayacak şekilde genişletilmesi nedeniyle aralıkta TUS ile ortaöğretim ve önlisans mezunları için yapılacak KPSS'nin ileri bir tarihe ertelenebileceğini söyledi. ÖSYM yetkilileri ise bu sınavların sorularının kasada güvende olduğunu ancak sınavların ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin henüz görüş oluşmadığını belirtti.

 

YÖK araştırmasını derinleştirdi

 

İhbar üzerine ihbar yağan sınavlar hakkında YÖK de araştırmasını derinleştirdi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YGS hakkındaki iddiaları dikkate aldıklarını belirtirken, YÖK Denetleme Kurulu yetkilileri, "Bu konuda da araştırma yapacağız. Zaten savcılığın bir araştırması var. KPSS'de soruların önceden sızdırıldığı iddiası var. Ama YGS'de sanırım sınav devam ederken olay yaşanmış. Bu konuda zaten sınav zamanında onlarca tespit yapılıyor. Sanırım bu kişilerin sınav anında tespit edilememiş" açıklaması yaptı.

 

ÖSYM yetkilileri, son gelişmeleri "İddialar ve ortaya çıkanlar, ÖSYM'nin ciddi bir prestij kaybına uğramasına neden oldu. Ancak aynı zamanda Merkezin kendine çeki düzen vermesine, güvenlik için daha fazla teknolojiyi kullanmasına ön ayak olacak. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, personeline 'çok fazla' güveniyordu, bu konuda da daha dikkatli olunması gerektiği bir kez daha anlaşıldı" diye değerlendirdi.

Kaynak:Radikal
Bu Sayfa 5741  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (7+2)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar