Eklenme Tarihi: 04.09.2010 12:09
Soruları Mail ile Göderen Berat Kim?

KPSS sorularının çalındığı ve kopya çekildiği iddiasıyla yürütülen soruşturmada, ham soruları Baki Saçı'nın e-posta adresine gönderdiği öne sürülen kişinin Berat Koşucu olduğu anlaşıldı. Polis, savcılık talimatıyla kimlik belgeleri belirlenen Koşucu'nun, Yenimahalle'de işyeri olarak gösterilen adresine gitti ancak Koşucu'yu bulamadı. Daha sonra Berat Koşucu adı, Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nin 'bilgi işlem sorumlusu' olarak haber merkezlerine yansıdı. Derneğin internet sitesinde de Koşucu'nun bu sıfatla görev yaptığını gösteren bilgiler yer aldı. Koşucu'nun, 'Soruları Berat gönderdi' diye ifade veren Saçı gibi Yalvaçlı olduğu ve Saçı'yla aynı liseyi bitirdikleri ortaya çıktı.

Önceki gün ifade veren Saçı, sınıf öğretmeni olduğunu, KPSS'den geçen yıl da yüksek puan aldığını belirtmiş ancak daha sonra soruların önceden sızdırıldığını gösteren anlatımlarda bulunmuştu. Saçı, köyde bilgisayarının olmadığını, Berat adlı arkadaşının 'Sana bir hediyem var' diyerek bir e-posta gönderdiğini, bu postayı bilgisayarı olan bir başka arkadaşına baktırdığını ancak sınavdan sonra e-postayı görmek istediğinde 'silindiği' yanıtını aldığını ifade etmişti. Saçı'nın işaret ettiği arkadaşı da Koşucu'dan ham soruların yer aldığı bir e-postanın geldiğini doğrulamış ancak Saçı'nın aksine, "Saçı, buraya gelerek mail'deki bilgileri flash diske aktardı" demişti. Söz konusu ifadelerin odak noktasındaki ismin Berat Koşucu olduğu ortaya çıktı. Savcılık ve polis, dün sabah saatlerinden itibaren Koşucu'ya ve bağlantılarına odaklandı.

Adreste bulunamadı

Yenimahalle'deki bir işyerinde çalıştığı bilgileri üzerine belirtilen adrese giden polis, Koşucu'yu bulamadı. Koşucu'nun, Saçı'yla birlikte Yalvaç Atatürk Lisesi'ni 2004'te bitirdikleri anlaşıldı. Savcılığın Koşucu'nun, 10-11 Temmuz'daki KPSS'den önceki, HTS olarak bilinen telefon görüşme kayıtlarını ve e-posta trafiğini araştırdığı bildirildi. Koşucu'nun bir sosyal paylaşım sitesinde CHP karşıtı gruplara üye olduğu ve Gülen cemaatiyle ilgili sayfaları izlediği de saptandı.

Aramalar sona erdi

Mahkeme kararıyla ÖSYM Genel Merkezi'nde 3 gündür süren aramalar dün sona erdi. Sınav komisyonu üyelerinin 6 bilgisayarı üzerinde çalışma yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Bürosu uzmanları, komisyonun çalışmaları ile bazı sınavlardaki soruların saklandığı ana sunucuların kopyalarını aldı. Uzmanlar, sunucuların bulunduğu ve herkesin girme yetkisi olmayan "kozmik oda"da inceleme yaparken, elde edilen veriler ve içindeki log dosyaları incelenecek. Log kayıtları ile Saçı'nın kullandığı e-postadaki işlemlerin örtüşüp örtüşmediği araştırılacak. Bazı veriler ise ÖSYM dışına çıkarılamadı. İlerleyen günlerde yapılacak KPDS, ÜDS, TUS dahil 12 sınavın sorularına ilişkin veriler özel mühürlü bir kasaya konuldu. Özel mühürlü kasanın anahtarları Ankara Cumhuriyet Savcısı Şadan Sakınan ve YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Mustafa Solak tarafından muhafaza ediliyor.

Başta 26 Eylül'de yapılacak KPSS-B grubu sınavı olmak üzere çeşitli sınavlarda kullanılmak üzere ana sunucularda barındırılan sorular inceleme nedeniyle bundan sonra kullanılmayacak.

Soruların dışındaki veriler ise Emniyet tarafından ÖSYM'den alındı. ÖSYM?nin yeni sorular hazırlama durumuyla karşı karşıya kalabileceği kaydedildi. ÖSYM yetkilileri, "Üçüncü kişiler tarafından görülmesi durumunda soruları yeniden hazırlamak zorunda kalırız" dedi. Bir üst düzey Emniyet yetkilisi, "Bu kadar boşlukta her şey olur. Fiziki ve bilişim sistemi üzerinde büyük boşluklar var" dedi. Soruşturmanın yanı sıra ÖSYM personeliyle ilgili de yeni kararlar alınıyor. Buna göre, hem soruları hazırlayan hem de dershanelerde ders veren kişilerin ÖSYM'yle bağı kesilecek. ÖSYM'de Daire Başkanı Mustafa T.'nin soru hazırlama komisyonunda olan eşi Gönül T.'nin KPSS eğitimi de veren bir dershanesi olduğunun ortaya çıkması üzerine bu isimlerin açığa alınması gündeme geldi.

Koncuk: Haklı çıktık

KPSS testlerindeki tüm soruların sızma olasılığının Savcılık ve YÖK Denetleme Kurulu tarafından incelendiği belirtildi. ÖSYM yetkilileri sınavın iptal edilmesi görüşünü savunurken, YÖK yetkilileri, sınavın iptalinin gündemde olduğunu da dile getirdi.

Baki Saçı'yla ilgili iddiaları gündeme getiren Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, "YÖK Başkanı, Baki Saçı'yı masum göstermeye çalıştı, ama sonunda her şey ortaya çıktı" dedi.

Kaynak:Milliyet
Bu Sayfa 3810  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (6+3)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar