Eklenme Tarihi: 03.09.2010 08:36
Komisyon Üyesi KPSS Dersane Sahibi Çıktı Komisyon Üyesi KPSS Dersane Sahibi Çıktı

KPSS sorularının ÖSYM'den sızdırıldığı iddiasında YÖK Denetleme Kurulu'nu şoke eden bir gelişme yaşandı. Önceki gün yazılı olarak ulaşan bir ihbar mektubunu işleme alan YÖK Denetleme Kurulu, konuyu KPSS'ye yönelik soruşturma kapsamına aldı. ÖSYM'de daire başkanı olan M.T.'nin, ÖSYM Soru Hazırlama Komisyonu Üyesi olan eşi G.T.'nin, KPSS eğitimi de veren bir dershanenin sahibi olduğu ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve YÖK Denetleme Kurulu'nun incelemesi kapsamında gelen bir ihbar YÖK ve ÖSYM'yi harekete geçirdi. Uzun yıllar hizmet veren adı önce 'Rönesans' daha sonra 'Benim' olan bir dershanenin sahibi G.T., KPSS sorularını hazırlayan komisyonun üyesi çıktı. Dershanenin KPSS kursu da vermesi ÖSYM'de şok etkisi yarattı.

BİNA SAHİBİ HALA ALACAKLI

YÖK Denetleme Kurulu'na gelen ihbarda, ÖSYM'de bir daire başkanlığı görevini yürüten M.T.'nin, Soru Hazırlama Komisyonu üyesi olan eşi G.T., özel bir dersanenin sahibi olduğu ileri sürülüyordu. İddiayı inceleyen Kurul, iddianın doğru olduğunu tespit etti. KPSS sorularını da hazırlayan komisyonda yer alan G.T.'nin, Ankara'da KPSS kursu da

veren bir yıl öncesine kadar faaliyette olan bir dershanenin sahibi olduğu belgelendi. G.T.'ye ait dershanenin önce 'Rönesans' adıyla faaliyet gösterdiği, daha sonra ise 'Benim Dersanem' adını aldığı belirlendi. Dershanenin yaklaşık bir yıl önce yüz yüze eğitim faaliyetini sonlandırıp binayı boşalttığı öğrenildi. AKŞAM'ın ulaştığı bina sahibi de 'Borç taktılar dava açacağım ama G.T.'yi bulamıyorum' dedi. Binanın kapanmasına karşın dershanenin Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Dershaneler Birliği'ndeki kayıtları silinmedi.

KPSS SORULARI 'HEDİYE' GELDİ

2010 KPSS sınavı sorularının sızdırıldığı iddia edilen Baki Saçı, dün Ankara Adliyesi'nde ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Arkadaşı Süleyman İ. ise gözaltına alındı. Savcılık sorgusunda, soruları Berat isimli bir arkadaşından 'Sana bir hediyem var' maili ile aldığını belirten Baki Saçı, ancak köyde bilgisayar bulunmadığı için içeriğini Yalvaç İlçesi'nde kuyumculuk yapan Mustafa Süleyman İ.'den öğrendiğini söyledi. Diğer zanlı Süleyman İ. ise Baki Saçı'yı suçlayarak, şunları söyledi: 'Baki yanıma geldi. Bana ait laptoptan flash diskine soruları kopyaladı. Ben öğrenci değilim. Babamın kuyumcu dükkanında çalışıyorum. Sınavdan 3-4 gün önce de, Casper marka laptop bilgisayarımı Baki'ye verdim. Geri vermedi, bilgisayarım kayıp.' Bu arada, Saçı'nın ismini verdiği ve Ankara'da yaşadığı öğrenilen 'Berat' isimli kişi hakkında da arama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

Öte yandan, savcılığın yanı sıra YÖK de KPSS incelemesinin kapsamını genişletti. Sadece eğitim bilimleri değil diğer testler de mercek altında. Bu nedenle öğretmen ile birlikte memur atamaları da durdu.

Kaynak:AKŞAM
Bu Sayfa 5929  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (5+4)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar