Eklenme Tarihi: 02.09.2010 10:10
Türk Eğitim-SEN'den 70 Bin Öğretmen Ataması İçin Başbakan'a Mektup Türk Eğitim-SEN'den 70 Bin Öğretmen Ataması İçin Başbakan'a Mektup

TÜRK EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI İSMAİL KONCUK, 70 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILMASI İÇİN BAŞBAKAN'A MEKTUP GÖNDERDİ.

 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, KPSS ile ilgili şaibe iddialarının sonuçlandırılmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı'nın 30 bin değil, 70 bin öğretmen ataması yapması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup gönderdi.

Koncuk mektupta şunları kaydetti: "KPSS ile ilgili soruların sızdırılması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarını ertelemiştir. Öğretmen atamalarının şaibe iddialarının gölgesinde yapılmaması çok doğru bir karardır. Ancak bu durum KPSS'de yüksek puan alan ve atanmayı bekleyen öğretmen adaylarını olumsuz yönde etkilemektedir. Öğretmen adayları bugün haklı bir isyan içindedir. KPSS'den hakkıyla yüksek puan alan öğretmen adaylarının haykırışlarına kayıtsız kalmak mümkün değildir. Şaibe iddiaları nedeniyle moral ve motivasyon olarak çöken, psikolojileri bozulan gençlerimiz, KPSS'nin iptal edilmesi durumunda ikinci bir yıkım yaşayacaktır. Atanabilmek için KPSS'ye gece gündüz çalışan, emek veren, alın teri döken adayların mağdur olmaması çok önemlidir. Dolayısıyla Türk Eğitim-Sen olarak, bu konuda devreye girmenizi bekliyoruz. Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı'nın kullanabileceği 70 bin öğretmen kadrosu bulunmaktadır. Talebimiz, Milli Eğitim Bakanlığı'nın 30 bin değil, 70 bin öğretmen ataması yapmasıdır. Türkiye'de öğretmen ihtiyacı da göz önüne alındığında şaibe iddialarının sonuçlanmasının ardından 70 bin öğretmen atamasının yapılması öğretmen adaylarının yarasına merhem olacak ve onların yaşadığı stresi büyük ölçüde azaltacaktır."

 

Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN

Başbakan

           

            KPSS ile ilgili şaibe iddiaları günlerdir tartışılmaktadır. Türk Eğitim-Sen, KPSS'de soruların sızdırılmasına ilişkin elinde bulunan belge ve bilgileri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'na iletmiştir. Konuyla ilgili yetkili makamlar gerekli araştırmaları yapmaktadır. Bu noktada KPSS ile ilgili şaibe iddialarının en kısa zamanda sonuçlandırılacağını ve sorumluların cezalandırılacağını temenni ediyoruz.

 

KPSS'de şaibe yaşandığı neredeyse kesinlik kazanmıştır. KPSS ile ilgili soruların sızdırılması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarını ertelemiştir. Öğretmen atamalarının şaibe iddialarının gölgesinde yapılmaması çok doğru bir karardır. Ancak bu durum KPSS'de yüksek puan alan ve atanmayı bekleyen öğretmen adaylarını olumsuz yönde etkilemektedir.

 

Bugün atama bekleyen 370 bin öğretmen adayı bulunmaktadır. Bu öğretmen adayları, görevlerini icra edebilmek için sabırla beklemektedir. Öğrencilerine kavuşacağı günün hayalini kuran gençlerimiz, KPSS'de başarılı olmak için de yıllarca ter dökmektedir.  Dolayısıyla atanabilmek için KPSS'ye gece gündüz çalışan, emek veren, alın teri döken  adayların mağdur olmaması çok önemlidir.

 

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı İç Denetçilerinin Raporuna göre ülkemizde 133 bin 317 öğretmen ihtiyacımız vardır. Milli Eğitim Bakanlığı'na 70 bin kadro tahsis edilmiştir. Bu noktada Türk Eğitim-Sen olarak talebimiz, Milli Eğitim Bakanlığı?nın kendisine tahsis edilen 70 bin öğretmen kadrosunu bir seferde kullanmasıdır.

 

Bilindiği gibi KPSS'nin iptali için açılmış davalar bulunmaktadır. Şayet KPSS iptal edilirse, KPSS'den hakkıyla yüksek puan adaylar büyük bir mağduriyet ve hayal kırıklığı yaşayacaktır. Şaibe iddiaları nedeniyle moral ve motivasyon olarak çöken, psikolojileri bozulan gençlerimiz, KPSS'nin iptal edilmesi durumunda ikinci bir yıkım yaşayacaktır. İşte tüm bu nedenlerden dolayı Milli Eğitim Bakanlığı, 30 bin değil, 70 bin öğretmen kadrosuna atama yapmalıdır. KPSS iptal edilse bile, sınava yeniden girmek zorunda kalacak yüksek puanlı adaylar birkaç eksik puan alsalar da atanacaklarından emin olmalıdır.

 

Öğretmen adayları bugün haklı bir isyan içindedir. KPSS'den hakkıyla yüksek puan alan öğretmen adaylarının haykırışlarına kayıtsız kalmak mümkün değildir. Dolayısıyla Türk Eğitim-Sen olarak, bu konuda devreye girmenizi bekliyoruz.

 

Milli Eğitim Bakanlığı?nın 70 bin öğretmen kadrosunu kullanması atama bekleyen öğretmenler için çok önemlidir. KPSS iptal edilse bile, 70 bin öğretmen ataması mutlaka yapılmalıdır. KPSS hırsızları nedeniyle hakkı yenen, gelecekleri ellerinden alınan öğretmen adaylarına bu müjdeyi vermeniz onları rahatlatacaktır.

 

Türkiye'de öğretmen ihtiyacı da göz önüne alındığında şaibe iddialarının sonuçlanmasının ardından 70 bin öğretmen atamasının yapılması öğretmen adaylarının yarasına merhem olacak ve onların yaşadığı stresi büyük ölçüde azaltacaktır. Konuyla ilgili gerekli hassasiyeti göstereceğinize inanıyoruz.

                                                                                             

Saygılarımla arz ederim.

Kaynak:TÜRK EĞİTİM-SEN
Bu Sayfa 6737  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (6+4)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar