Eklenme Tarihi: 30.08.2010 02:02
KPSS Kopya Düğümünü E-posta Tarihi Çözecek KPSS Kopya Düğümünü E-posta Tarihi Çözecek

Türk Eğitim Sen'in 'toplam 116 KPSS sorusunun birkaç kelime farkıyla sınavdan önce Isparta'dan B.S adlı şahsın elektronik posta adresine gönderildiğine' ilişkin iddiasını araştıran YÖK Denetleme Kurulu yetkilileri, sözkonusu soruların ÖSYM'nin hazırladığı soruların 'ham hali' olduğu kanaatine vardı.
YÖK şimdi sözkonusu soruları içeren ".pdf" uzantılı dosyasının sınavdan beş gün önce, 5 Temmuz'da oluşturulup oluşturulmadığını tespit etmeye çalışıyor.
Yetkililer, "Sorular ÖSYM'nin sorularının ham hali gibi görünüyor. Ancak bu dosya sınavdan sonra da Türk Eğitim Sen'e ulaştırılıp, sınavdan önce sızdırılmış süsü verilmiş olabilir. Bu ihtimali de inceliyoruz" değerlendirmesi yaptı.
Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu da Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'u, konuya ilişkin yaptığı basın açıklamasının hemen bitiminde arayarak tüm belge ve bilgilerin kendilerine ulaştırılmasını istedi. Kurul yetkilisi, çalışmalarını bu iddia üzerinden sürdürmeye devam edeceğini belirtti.
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da YÖK Denetleme Kurulu'na iddiayı araştırmaları için talimat verdi.

Cumhurbaşkanlığı peşinde

Türk Eğitim Sen'in, "Yüzde 100 kopyayı ıspatladık" yönündeki kendinden emin açıklamasının hemen ardından, DDK'nın harekete geçtiği öğrenildi. DDK'da konuyu araştırması için görevlendirilen müfettiş, basın toplantısının hemen sonrasında Sendika Başkanı Koncuk ile görüştü ve ortaya atılan iddiaya ilişkin tüm belge ve bilgileri aldı.
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın da YÖK Denetleme Kurulu'na sendikanın iddiasını araştırması için talimat verdiği kaydedildi. Bu arada YÖK Denetleme Kurulu'nun da ilk kanaati doğrultusunda, 'soruların sızdırılmış olabileceği' yönünde kararlılığını sürdürdüğü ve sızdıranın tespiti için çalışıldığı gelen bilgiler arasında.
Denetleme Kurulu yetkilileri, "Evet o sorular ÖSYM'nin hazırladığı ham sorular. Şimdi hangi tarihte ve kimler tarafından ele geçirildiğini araştırıyoruz. Soruların 5 Temmuz'da oluşturulup oluşturulmadığını tespit etmeye çalışıyoruz. Bu dosya sınavdan sonra da Türk Eğitim Sen'e ulaştırılıp, sınavdan önce sızdırılmış süsü verilmiş olabilir. Bu ihtimali de inceliyoruz. Türk Eğitim Sen'in açıkladığı 116 soruda geçen kelime yanlışları, bu soruların ÖSYM'nin soruları olduğunu gösteriyor" dedi. Yetkililer, "Sorular ÖSYM'de komisyon tarafından hazırlandıktan sonra beş-altı kişinin denetiminden geçiyor. Onların çevresinden de sızmış olabilir" görüşünü paylaştı.

İddia edilen isim sessiz

Koncuk'un önceki gün, Ispartalı B.S.'nin e-posta adresine 2010 KPSS'de çıkan 116 sorunun birkaç kelime farkıyla gönderildiğini iddia etmesiyle birlikte gözler B.S.'ye çevrildi. Memleketi Isparta'nın bir ilçesinde sınıf öğretmenliği yapan B.S henüz kadro alamadığı, sözleşmeli veya ücretli öğretmen olarak görev yaptığı belirtiliyor. Radikal'in amcası ile yaptığı görüşmede, B.S'nin tarlada olduğu, kimseyle görüşmek istemediği dile getirildi. Bu arada KPSS iddialarına kilitlenen memur adayları da çok ciddi bir şekilde ikiye bölünmüş durumda. Bir kesim, iddiaların güçlenmesiyle birlikte sınavın iptal olması korkusu yaşayarak, "İyi kötü bir puanımız var, şansımızı denemek istiyoruz. Kopyacılar yüzünden hakkımızın yenmesini istemiyoruz" diye tepki gösterirken, diğer kesim, "Sorular önceden ele geçirilmiş, kaç kişiye ulaştığını nereden bilebiliriz. Hırsız meslektaşlar olsun istemiyoruz" diye isyan ediyor.
ÖSYM yetkilileri, soruların sızdığının tam olarak kanıtlanması halinde, sınavın iptal olacağını dile getirerek, "Aksi mümkün değil. Bu sınav sırasında kopya olayı değil ki kopya çekenlerin sınavını iptal edelim. Sızdırıldığı yönünde ciddi bir kanaat var, ortaya konulan kanıtlar var. İnceleniyor. Sızdığı kesinleşirse sınav iptal olur. Çünkü bu bir sıralama sınavı" görüşünü paylaştılar.

Kaynak:RADİKAL
Bu Sayfa 6234  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (4+3)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar