Eklenme Tarihi: 16.08.2010 22:09
2010 KPSS Sıralamaları Açıklanmayacak 2010 KPSS Sıralamaları Açıklanmayacak

BASIN AÇIKLAMASI

KPSS'ye yönelik branş sıralamalarının yayınlanmamasına ilişkin, bazı köşe yazarları tarafından Bakanlığımızı zan altında bırakacak çeşitli ima ve yorumların yapıldığı üzülerek gözlemlenmiş ve aşağıdaki açıklama bu nedenle yapılmıştır:

Bilindiği gibi ilk defa atama kapsamında öğretmenlik için başvuranlar, KPSS sonucuna göre puan üstünlüğü esas alınarak atanmaktadırlar. Bu bağlamda, Bakanlığımız atama dönemi itibariyle sınava giren tüm öğretmen adaylarının başvurusunu almak yerine, atama yapılacak alanların her biri için ayrılmış kontenjanın en az üç katı oranında aday başvurusunu almaktadır.

Ancak, daha önce öğretmen alımlarında yayınlanan Sıra Öğrenme Formlarındaki tahmini sıralamaların çeşitli nedenlerden dolayı sapma gösterebileceği Formdaki 'Uyarılar' başlığı altında yazılı olarak açıklanmasına rağmen, sıralamanın bazı adaylarca kesin sıra gibi algılandığı ve her atama döneminden sonra haksız yere çeşitli itirazların yapıldığı görülmüştür. Bu yanlış algılamalar nedeniyle formun yayınlanmasına 2008 yılının Şubat ayında son verilmiştir.

Bakanlığımızı takip eden tüm tarafların çok iyi bildiği gibi öğretmen alımlarında söz konusu forma yer verilmemesi, yansıtılmaya çalışıldığı gibi yeni bir uygulama değildir.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi ve şeffaf yönetim anlayışımız adına Sıra Öğrenme Formunu kaldırma gerekçelerimiz aşağıda bir kez daha paylaşılmaktadır;


1-
Son sınıfta KPSS'ye girip mezun olamayan adayların almış oldukları puanlar sıralama sonucunu etkilemektedir.
2- Ara sınıfta girilen KPSS sonuçları geçersiz sayıldığından bu durumdaki adayların almış oldukları puanlar sıralama sonucunu etkilemektedir.
3- KPSS'de yanlış alan kodlayarak sınava giren adaylar, başvuru sırasında asıl mezun olduğu alandan tercih yaptığından her iki alanın da sıralaması etkilemektedir.
4- Ataması yapılmayan öğretmen adaylarının kadrolu ve sözleşmeli olmak üzere her iki pozisyonda da başvuru hakları bulunduğundan aynı kişi için farklı iki ayrı sıralama söz konusu olmaktadır.
5- Halen sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta olan öğretmenlerimiz ise tekrar sözleşmeli öğretmenliği tercih etme hakları bulunmadığından sadece kadrolu öğretmenlik için sıralamaya girebilmektedirler.
6- Öğretmenlik için girdiği KPSS sonucu geçerli olmasına rağmen çeşitli nedenlerle mezun olamayan adaylar ile kişisel veya ailevi sebeplerle öğretmenliğe başvurmayan adaylar, girdikleri sınavın geçerlilik süresi boyunca sıralama formunda yer almaya devam ettiklerinden, bu durum yayınlanan her yeni sıralama formunu değiştirmektedir.
7- ÖSYM'ye yapılan başvurularda beyan edilen bilgilerin doğruluğu adayların sorumluğuna bırakılmaktadır. Sınava başvuran adaylar arasında dikkatsizlik nedeniyle mezuniyet bilgisi için ayrılan alanı boş bırakan, 4 yerine 3 basamaklı sayısal kodlama yapan, KPSS kılavuzunda yer almayan bir rakamı kodlayan/seçen adaylar ile başka bir alan için tahsis edilmiş kodu kodlayan/seçen binlerce aday bulunması sıralamayı etkilemektedir.
 

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Personel Genel Müdürlüğü

Kaynak:MEB
Bu Sayfa 7642  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (4+8)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar