Eklenme Tarihi: 13.08.2010 17:09
2010 KPSS Puanları Neden Düşük Geldi? 2010 KPSS Puanları Neden Düşük Geldi?

KPSS puanlarının hesaplanmasında formül içinde Standart Sapmanın yanında her test için Net Ortalamaları vs. parametreler kullanılmaktadır.

2010 yılı standart sapmaları 2009 yılından çok farklı olmamakla birlikte Genel Yetenek, Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri test net ortalamaları epey yükselmiştir. Puanların düşük gelmesi standart sapmalardan değil Testlerin Net Ortalamalarının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Sonuçlar açıklanmadan önce GY ve GK ortalamaların biraz yükseleceği tahmin ediliyordu. Ancak EB test ortalamalarının 2008 veya 2009 arasında olacağı tahmin edilirken EB aritmetik ortalama 2009'dan da yüksek gelince otomatikman puanlar düşük gelmiştir.

(GYNet - GY_Ort) / GY_SSapma ....... (Genel Yetenek Standart Puan hesabında Genel Yetenek Ortalama ve Genel Yetenek Standart Sapma puan hesaplama formülünde bu şekilde yer alıyor. Formülün tamamı verilmemiştir. EB ve GK testleri içinde aynı formülasyon kullanılmaktadır.)

Çeşitli forumlarda puanların hesaplanmasında hata yapıldığı vs. yorumların doğru olduğunu düşünmüyoruz. ÖSYM'nin açıklamış olduğu standart sapma ve ortalamalar KPSS puan hesaplama formülünde yerine koyulduğunda ÖSYM'nin hesapladığı puanlar elde edilmektedir.

KPSS 2010 Sayısal Verilerini Kullanılarak Puan Hesaplayan Modül Hazırlanarak KPSS Lisans Puan Hesaplama sayfasında yayımlanmıştır. (ÖSYM hesaplamada kullanılan tüm parametreleri yayımlamadığı için puanlarda ±1 farklar olabilir.)

Kaynak:kpssuzmani.com
Bu Sayfa 13458  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (7+2)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar