Eklenme Tarihi: 16.01.2009 09:45
Sözleşmeli memurların beklediği karar bir ay içinde çıkacak

Sendikaların toplu görüşmelerde gündeme getirdiği 4/B statüsünde çalışan sözleşmeli memurların sosyal haklarını düzenleyen çalışma en geç 1 ay içerisinde çıkacak. Sözleşmeli personelin çalışma koşullarını düzenleyen esaslarda değişiklikleri kapsayan taslak üzerinde Başbakanlık Müsteşarlığı son rütuşları yapıyor.

Türkiye Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi, özellikle izin ve eş durumu tayinleri konusunda mağdur olan onbinlerce sözleşmeli memurun en geç bir ay içerisinde haklarına kavuşacağını ifade etti. Sözleşmeli kadın personelin doğum öncesi ve sonrası izinlerinin de getirilen düzenlemeyle ücretsiz izin statüsünden çıkartıldığını belirten Sergi, Cihan muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün sözleşmeli memurlar birçok haktan mahrum. ek ders parası alamıyor, eş durumu sebebiyye tayin edilemiyor. Doğum izni kullanan sözleşmeli kadın personel, daha önce bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumundan üçte iki oranında geçici iş göremezlik parası almakta iken, yapılan düzenleme ile izinli olduğu dönemde kurumundan tam maaş alacak. Bir yıllık ücretsiz doğum izni kullanan sözleşmeli kadın personelin işe geri dönmesi için boş vizeli pozisyon bulunması şartı da düzenleme ile ortadan kalkıyor. Buna göre, sözleşmeli kadın personel bir yıl içinde başvurusu halinde işine dönebilecek. Taslakta sözleşmeli personele becayiş ve askerlik sonrası işe dönüş hakkının yanı sıra sağlık mazereti nedeniyle yer değiştirme hakkı da tanınıyor. Taslak, sözleşmeli personele eş durumu tayin hakkını ise kısıtlı şekilde tanıyor. Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ile görüştük. Sadece Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 10 bin sözleşmeli memur var, toplam olarak ülkemizde yaklaşık 200 bin sözleşmeli memur var. Bunların sosyal haklarını düzenleyen çalışmanın bize en geç 1 ay içerisinde hayata geçirileceği söylendi" diye konuştu.

Din adamlarının toplumda önemli bir görev ifa ettiğine dikkat çeken Sergi, din görevlilerinin sosyal haklarının iyileştirilmesini istedi. Sergi, "Bir din adamının, ekonomik konularla ilgilenmemesi lazım. Maalesef bugün Diyanet personelinin birçok problemi var. Topluma karşı getirilen görevlerin kaliteli olmasına özen göstermeliyiz ama bunun için sosyal haklarımızın iyileştirilmesi gerekiyor." dedi

Kaynak:
Bu Sayfa 2269  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (1+3)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar