Eklenme Tarihi: 04.06.2010 14:27
10 Bin Öğretmen Ataması Yapıldı 10 Bin Öğretmen Ataması Yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 10 bin kadroya 9 bin 599 öğretmen atadı. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, öğretmen atamaları dolayısıyla MEB Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen törendeki konuşmasında, kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle başarılı bir şekilde yürüttükleri eğitim öğretim faaliyetlerine, bu atamaların taze bir kan getireceğini ümit ettiğini söyledi.

Öğretmenliğin, heyecan duymadan yapılacak, sevgi ve inanç olmadan icra edilecek bir meslek olmadığını vurgulayan Bakan Çubukçu, "İşte öğretmenlerimiz yeni nesilleri yetiştirecek ve bu nesilleri yetiştirirken gösterecekleri çabayla öğretmenlik mesleğini en onurlu ve en saygın meslek haline getireceklerdir" diye konuştu.

Yeni eğitim-öğretim yılında öğrencileriyle buluşacak genç öğretmenlerin, bu mesleğin saygınlığı ve onuruyla hareket edeceklerine ve özveriyle çalışacaklarına yürekten inandığını dile getiren Bakan Çubukçu, genç öğretmen kitlesine sahip olmalarını büyük bir zenginlik olarak gördüğünü belirtti. Türkiye'nin üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatının yaptığı bir çalışmaya göre, Türkiye'de öğretmenlerin yüzde 73'ünün 40 yaşının altında olduğunu ifade eden Çubukçu, nüfus yaşı ortalaması itibarıyla genç bir nüfusa sahip Türkiye'de, öğretmenlerin de genç olmasının bu mesleğin heyecanı açısından da önemine işaret etti. Bakan Çubukçu, şöyle devam etti: "Müfredatların yenilenmesinden bilişim teknolojilerinin eğitimde kullanılmasına kadar çok geniş bir yelpazede eğitimin tüm bileşenlerinde yaşanan bu değişim sürecine hiç kuşku yok ki genç öğretmenlerimiz çok daha güçlü bir şekilde adapte olacaklar ve uyum sağlayacaklardır.Öğretmenlerimizin yenilikçi olmalarını, bilgi toplumunun yarattığı hızlı değişim karşısında bilgilerini sürekli güncelemelerini, iyi bir rol model olmalarını bekliyoruz. "Bugüne kadar öğretmen atamalarının, yarı yıl ve yaz tatili dönemleri olmak üzere yılda iki kez yapıldığını hatırlatan Bakan Çubukçu, eğitim öğretim hizmetlerinde aksama yaşanmaması için bundan sonra yaz tatili döneminde her yıl Ağustos ayında bir defada atama yapmayı planladıklarını söyledi. Bugün yapılan atamanın ise bir defaya mahsus olduğunu vurgulayan Bakan Çubukçu, bu atamanın, öğretmen istihdamına yönelik yeni planlamada, geçiş döneminde, öğretmenlerin mağduriyeti göz önüne alınarak yapıldığını bildirdi.

Bakan Çubukçu, "Öğretmenlerimizin Şubat ayı atamalarına yönelik yaşanması muhtemel mağduriyetleri, KPSS sınav sonuçlarına ilişkin değerlendirmenin, iki yıllık sürecin Temmuz ayında sona erecek olması nedeniyle bu yıl ilk defa ve son defa 10 bin atamayı Haziran ayında yapıyoruz. Bundan sonra bütün atamalarımız Ağustos ayında. Eylül ayında eğitim öğretim başladığında öğretmenlerimiz okulda olacaklar" diye konuştu. Bu atama döneminde kadroya geçecek sözleşmeli öğretmenlerin pozisyonları, önce sağlık ve eş durumu özrü olan sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirmeleri için kullanılacağını belirten Bakan Çubukçu, öğretmenlerin özre bağlı yer değiştirme talepleri karşılandıktan sonra boşalacak pozisyonlar için de 9 Temmuzda sözleşmeli öğretmen atanacağını kaydetti.

Öğretmen atamalarının her zaman olduğu gibi kamuoyunun huzurunda açık, şeffaf ve net bir şekilde yapılacağını vurgulayan Bakan Çubukçu, atama sonuçlarının Personel Genel Müdürlüğünün internet sayfasında en kısa sürede yayımlanarak, öğretmen adaylarının bilgilendirileceğini söyledi. Bakan Çubukçu, "Atama yapılacak kadroların, yeniden yapılandırılmış zorunlu hizmet bölgeleri kapsamındaki eğitim kurumlarına öncelik vermek suretiyle dağıtıldığını belirtmek isterim" dedi. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli öğretmenlerin, KPSS puanları yeterli olduğu takdirde kadrolu öğretmenliğe geçiş hakları bulunduğuna işaret eden Bakan Çubukçu, bununla birlikte sözleşmeli öğretmenlerin bir sistem dahilinde kadroya geçirilmelerine yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü bildirdi. Ataması yapılan öğretmenlerin, Ağustos ayında alınacak öğretmen adaylarıyla birlikte göreve başlayacaklarını ifade eden Bakan Çubukçu, göreve başlayacak öğretmenlere başarılar diledi, öğrencilere bilgiden çok bilgiye ulaşma yollarını öğretmelerini istedi. Konuşmaların ardından Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, salonda bulunan öğretmen adaylarından ve diğer katılımcılardan birer numara söylemelerini isteyerek oluşturulan 9 haneli başlangıç numarasıyla atamaları başlattı. Bilgisayar kurası sonucunda 10 bin kadroya koşulları uygun olan 9 bin 599 öğretmen, tercihlerine göre atandı.

Kaynak:MEB
Bu Sayfa 3682  kez okundu.

kpssuzmani facebook grubu

Adınız:
İşlem:
 (8+6)
Başlık:
Yorum:

kpssuzmani facebook grubu

Bu Sayfa İçin Yazılmış Tüm Yorumlar